Ana sayfa Yaşam 100 yaşında haftada 6 gün çalışıyor

100 yaşında haftada 6 gün çalışıyor

[WGRZ]
Okuma süresi: 1 dakika

New York eyaletindeki Buffalo kentinde yaşayan Felimina Rotundo, College Laundry Shoppe adlı çamaşırhanede haftanın altı günü çamaşır yıkıyor ve kuru temizleme yapıyor.

Her gün sabah saat 7’den akşam 6’ya kadar çalışan 100 yaşındaki Rotundo, günlük rutinini bozmak gibi bir düşünceye sahip değil. Rotundo, her gün çamaşırhaneye gitmeyi ve çalışmayı ‘yapacak bir şeyler bulabildiğini’ için sevdiğini söylüyor.

Emekliye ayrılmayı asla aklından geçirmediğini söyleyen Rotundo, yaşlı insanların boş boş oturmasını ‘tam bir vakit kaybı’ olarak değerlendiriyor. Halen oldukça sağlıklı ve hayat dolu görünen Rotundo, emeklilik için ideal yaşın ‘eğer bir hastalık söz konusuysa 75 olabileceğini’ düşünüyor.

100 yaşında Ağustos ayında basan ve 15 yaşından bu yana çalışan Rotundo, iş hayatının son 40 yılını Buffalo’da sürdürüyor. Çamaşır yıkamaya başladığında aldığı ücret sadece 25 sent’miş. İnternetten baktığım kadarıyla 2013 ortalaması 1,50 dolar.

Rotundo, yürüyemeyecek hale gelene kadar çalışmayı planlıyor. WGRZ sitesinin haberinde, maalesef 100 yaşına kadar bu aktif kalmanın sırrı yazmıyor.