Ana sayfa Dünya Kafasını kapıya çarpan turiste 21,5 milyon dolar tazminat

Kafasını kapıya çarpan turiste 21,5 milyon dolar tazminat

299
0
PAYLAŞ
[HAL]

Polis şiddetinin fazlasıyla tartışıldığı ABD’de mahkemelerin insan haklarını biraz abartarak kararlar verebildiğini biliyoruz. Seattle kentindeki bir Bölge Mahkemesi’nin verdiği karar ise duyanların çoraplarını uçuracak türden.

Alınan karara uzanan hikayede, milyonlarca dolar tazminat almaya hak kazanan James R. Hausman’ın zamanlamasından çok talih kuşunu kapmasını sağlayan faktörlere dikkat etmek gerekiyor. Hausman, Holland America firmasının Pasifik filosundaki amiral gemisi M/S Amsterdam’da eşi ve kızıyla beraber yolculuk ettiği günlerden birinde, kafasını otomatik kapıya güzelce geçiriveriyor.

Videoda görüldüğü üzere her insanın başına gelebilecek talihsizlik doğal olarak Hausman’ın canını fazlasıyla sıkıyor. Dahası, hafif beyin hasarı geçiren Hausman, dünya turunun ardından doktor raporu alıp avukatlara başvuruyor. Avukatları, otomatik kapıyı görüntüleyen güvenlik kamerasının görüntülerine dayanarak, geçmişte onlarca yolculunun kafasını benzer şekilde kapıya tosladıkların bilgisini mahkemeye sunuyor.

Mahkeme, kapının sensörlerinde hata bulunduğu gerekçesiyle Holland America’yı suçlu buluyor. Hafıza kaybı yaşamasına rağmen 280 günlük dünya turunu tamamlayan 61 yaşındaki Hausman da uzaya çıkmasına yetecek kadar para almaya hak kazanıyor.

Neden bu kadar yüksek?

Talep edilen tazminatın ‘aşırı’ olduğunu belirten Holland America Line (HAL), miktarın azaltılması için temyize gideceklerini açıkladı. Firma, ‘yolcularının güvenliğini öncelik edindiklerini belirtirken, davanın detayları hakkında bilgi verilmeyeceğini’ ifade etti.

Seattle Times’ın haberine göre, rekor tazminat kararı dokuz gün süren davada sekiz kişilik jüri tarafından alındı. Seattle’dan Eylül 2011’de ayrılan M/S Amsterdam, Rusya, Çin ve Güneydoğu Asya ülkelerini gezdiği turunda son durak olarak Amsterdam’a ulaştı. Hausman’ın geçirdiği kaza ise Hawaii’nin başkenti Honolulu’ya gittikleri esnada yaşandı. Hausman, eşiyle beraber yüzme havuzuna giderken önlerinden birkaç kişi geçmesine rağmen kapanmaya başlayan kapıya suratını çarptı.

Görüntüler ve beyin hasarı tespiti yapan doktor raporları Hausman’ın haklılığını göstermeye yetiyor. Peki bu kadar yüksek bir tazminatın mantığı ne?

Tazminatın en büyük sebebi, geçmişte birçok müşterisi aynı şekilde yaralanan ve birkaç defa davalık olan firmanın otomatik kapı sistemini adam akıllı düzeltmemiş olması. Vatandaşlık görevi olarak jüride yer alan ABD’liler de canı yanan onca insan ve akıllanmayan yöneticilere ders olsun diye en ağır cezayı veriyor. Öyle ki, ödenmesi istenen tazminatın 5 milyon doları, Hausman’ın beyin hasarı nedeniyle belirlenen ceza.

Davanın ardından ABD’deki işletmelerin güvenlik kamerası takarken iki kez düşüneceği kesin.

Facebook Comments