PAYLAŞ

Dünya’da her gün 1,6 milyar fincan kahve tüketiliyor. Türkiye’de ise pazarın büyüklüğü 500 milyon TL’nin üzerinde ve yılda yaklaşık 30 bin ton kahve içiliyor. Türkiye’de bazı bölgelerde düzenlenen festivalleri göz önüne alarak kahve ile alakalı bir araştırma yaptık.

Kahvenin Yapısı

Öncelikle kahvenin nasıl oluştuğuna bakalım. Kahve bir ağacın meyvesinin çekirdeğidir.  Aile olarak Rubiaceae cinsi ise Coffea’dır. Çok sayıda Coffea türü olmasına rağmen ekonomik anlamda iki tanesi çok önemlidir. Bunlar Coffea Arabica(Arabica) ve Coffea Canephora(Robusta)’dır. Kahve ağaçları ise Arabistan yarımadasında bulunur.
Ağacın yaprakları sürekli yeşildir ve yetişmesi için tropikal bölge, volkanik zemin ve orta derece nem gibi özellikler gerekmektedir.

Genellikle yağmurun hemen ardından ağaçlar beyaz renkli kısa ve yoğun kokulu çiçeklerini açarlar bu çiçeklerin ömrü sadece birkaç gündür. Çiçeklerinde bulunan kahve yemişi başlangıçta yuvarlak ve yeşil renklidir. Olgunlaştıkça rengi kırmızıya dönüşür ve esas kullanılan kırmızı renkli yemişlerdir. Kalın bir kabuğa sahip bu yemişin içinde çekirdek vardır. Kahvenin elde edildiği kısım bu çekirdektir. İki kat zar bulunan bu katmanların içinde ise kahve çekirdeği yer alır. Çekirdekler ise yeşil renklidir. İlgimi çeken konulardan biriside kahvenin genelde elle toplanmasıdır.

Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL

25-28 Aralık 2014 tarihinde Galata Rum Okulunda düzenlenen ilk İstanbul Coffee Festivali

22-25 Ekim 2015 tarihinde Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen İstanbul Coffee Festivali

Bu yıl İstanbul’da üçüncüsü düzenlenen 06-09 Ekim 2016 İstanbul Coffee Festivali Küçükçiftlik Park’ında tamamlandı.

Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL

Türkiye’de Kahve Kültürü

Türkiye’de kahve kültürü son üç yıldan beri devam etmektedir. Bu kültürü ise Kahve Festivali adı altında birçok firmanın da yer aldığı etkinliklerde görmekteyiz. Bu sayede oluşan kahve merakı ve yarışmalar ile çalışmanın sosyal bir kültüre dönüşmesi ve ardından kahve tutkunlarının bu alanda bütün aromaları tatmasına neden olmuştur.

Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL

Bu yıl İstanbul’da üçüncüsü gerçekleşen bu çalışmada kahve tutkunları yeniden buluştu ve büyük bir festival daha gerçekleşmiş oldu. 150 markanın yer aldığı bu festivalde kahve severlerin ilgisini çekmeye devam etmiştir.

Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL

İstanbul Coffee Festival Bu Sene Rekor Kırdı!

Bu sene 30 bine yakın kahve tutkunlarının ziyaretiyle yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz dönem Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen festivalde Avrupa’nın en büyük kahve festivali konumuna yükselen İstanbul Coffee Festival, bu yıl London Coffee Festival ile birlikte dünyanın en büyük iki festivalinden birisi olmayı başardı.

Istanbul Coffee Festival – Özkan Yetik / Çağrı TEMEL

Festivalde Kimler Vardı?

İstanbul Coffee Festivalinde bu sene kahve dükkânları, çekirdek kahveciler, kahve makinesi üreticileri, kahve yanı lezzetleri ve tasarım atölyeleri yer aldı. Festival de ayrıca eğitimler, work-shop ve seminerler, evde kahve demleme eğitimleri, konserler ve canlı sanat performansları gerçekleşti. İstanbul Coffee Festival’e Almanya, Norveç, Danimarka, İngiltere, Yunanistan, El Sal-vador, İran ve Amerika’dan gelen kahve uzmanları da deneyimlerini ve bilgilerini profesyonel katılımcılara aktardı.

Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL
Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL

SACE Şampiyonları Açıklandı

Festival kapsamında Speciality Coffee Association of Europe (SCAE) Türkiye seçmeleri gerçekleştirildi. SACE Türiye Şampiyonası “ En iyi barista”, “Latte Art”, “Cezve & İbrik ( Türk Kahvesi)”, “Demleme” ve “Kavurma” olmak üzere beş farklı kategoride düzenlendi. Jürinin değerlendirmesi sonucunda “ En iyi barista” kategorisinde Nisan Ağca, “Latte Art” kategorisinde Özgür Genç, “Cezve & İbrik” kategorisinde Koray Erdoğdu, “Demleme” kategorisinde Orkun Usta ve “Kavurma” kategorisinde Serkan Sağsöz Türkiye şampiyonu oldu. Birinciler Dünya Şampiyonlarında Türkiye’yi temsil edecek. Biz de onlara şimdiden bol şans diliyoruz.

Istanbul Coffee Festival / Çağrı TEMEL
Facebook Comments