Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Suya dalabilen drone 4K video çekerken balık tutuyor

Suya dalabilen drone 4K video çekerken balık tutuyor

137
0
PAYLAŞ

Teknoloji ile öne çıkan en anlamlı kelimelerden biri yenilik. Ancak bazı ürünler var ki, gelenekselliğin zorluklarını ortadan kaldırmak yerine güzel olan taraflarını çocuk eğlencesine çevirmekten başka işe yaramıyor.

En son örneklerden biri, fazlasıyla abartılmış bir sualtı drone’u. CES 2017 fuarında duyurulan PoweRay drone, ‘geleneksel balık avlamayı yeniden tanımlamayı’ amaçlıyor. Drone’u geliştiren PowerVision firmasının verdiği bilgiye göre, PowerRay sonar ve LED kullanarak balıkları kendisine çekecek ve siz onu avlarken 4K kalitesinde kayıt yapacak.

PowerRay, tam 30 metre derinliğe dalabiliyor ve 40 metre öteye sonar dalgaları gönderebiliyor. Wi-Fi bağlantısı ile balık avı esnasında yüzeye bilgi gönderiyor. iOS ve Android uygulama aracılığıyla kullanılan drone, 70 metre öteye kadar video, veri ve fotoğraf iletebiliyor.

Balık tutmanın eğlencesi nerede?

Uzaktan kumandalı PowerRay ile balık avı geleneksel yapısından tamamen çıkacak gibi görünüyor. PowerVision, otonom ve uzaktan kumandalı drone balık avına başladıktan sonra sıkılmamanız için de bir çözüm bulmuş: Sanal gerçeklik.

Eğer bir VR başlığınız varsa, balık avının 4K görüntülerini birinci şahıs açısından görebilirsiniz (The Verge ifadesiyle balık şahıs görünümü de diyebiliriz).

PowerVision, çocuklarını eğlendirmek isteyen babalar için çok iddialı bir ürün sunmak istese de, henüz çizimlerin ötesine gidebilmiş değil. Firmanın geçtiğimiz yıl tanıttığı ve kanatları katlandığında yumurta şeklini alan PowerEgg drone’u da henüz tam olarak test edilmiş değil.

Yine de PowerRay için fazla önyargılı olmamak lazım. Drone tanıtıldığı gibi tüm fonksiyonlarını yerine getirirse balık avı fazlasıyla eğlenceli de olabilir.

Ön siparişleri Şubat 2016’da başlayacak olan PowerRay, bireysel kullanımdan çok bilimsel araştırmalar için çok faydalı olabilir. Bilim insanları mikro denizaltılar kullanmak yerine PowerRay ile sualtında birçok araştırma yapabilir. PowerRay bu alandaki becerisini kanıtlarsa, geliştirilerek bilim dünyasına daimi fayda sağlayacak bir hale gelebilir. Benden söylemesi.

Facebook Comments