PAYLAŞ
Hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.

Sorunlarla boğuşan ve insanlığın kendisinden bunaldığı dünyada birçoklarımız zombi kıyameti hayali kuruyoruz. İşe gitmemizin gerekmeyeceği ve anarşinin tüm dünyayı saracağı bir yaşam şekli, birçoklarımıza içinde bulunduğumuz şartlardan çok daha çekici geliyor. Buna rağmen matematiksel modellemeler olası bir zombi kıyametinin TV dizilerine kıyasla çok daha kısa süreceğini söylüyor.

Leicester Üniversitesi’nin Journal of Physics Special Topics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, zombi sürülerinin dört bir yanını saracağı dünyada insan popülasyonu 100 gün içinde yok olma noktasına gelebilir. Araştırmaya göre, 100 günün sonrasında Dünya nüfusu sadece 273 kişi olacak.

Araştırmacılar, zombi kıyameti simülasyonu için epidemolojide kullanılan SIR modelini seçti. SIR modeli, hastalıkların zaman içinde nasıl yayıldığını gösteren simülasyonlar için kullanılıyor.

Zombi araştırmaları için kamu sağlığı metaforlarının kullanıldığı başka araştırmalar da mevcut. Bir tanesi, Britanya’nın The Lancet dergisinde yayımlanan “Zombi enfeksiyonları: Epidemoloji, tedavi ve önlem” adlı makale. ABD Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi tarafından yayımlanan ‘zombi kıyametine hazırlık‘ yazısı da buna bir örnek.

Beyinsiz 20 gün

Üniversite öğrencileri tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, kıyamet koptuğunda zombilerin her gün en az bir insan bulup ısırması (ya da enfeksiyon yayması diyelim) ihtimali yüzde 90. Bu durumda, zombilerin enfeksiyon yayma hızı, 1300’lü yıllarda sadece Avrupa’da 75 milyon insanı öldüren Veba’dan iki katı hızlı yayılacak demektir.

Araştırmanın en dikkat çekici kısmı, tıpkı The Walking Dead’de olduğu gibi zombilerin açlığa anormal derecede dirençli olması. Tahminlere göre, zombiler beyin yemeden 20 gün hayatta kalabilecek!

Araştırma detaylarına kısaca bakalım: Zombi kıyameti başladığında Dünya nüfusunun 7,5 milyar olacağını varsayıyoruz. Sadece tek bir zombi başlangıç noktası bile olsa, 20 gün içinde taşıdığı virüsü durdurulması neredeyse olanaksız bir alana yaymış olacak.

Zombilerin kontrolsüz yayıldıkları ele alınırsa, sadece 100’üncü günde dünya nüfusu 181 kişiye düşecek. Bunun yanında, cesetlerimizle ziyafet çeken 190 milyon zombi olacak.

Zombilerle mücadele şart

Eğer yukarıdaki tablonun biraz daha iyi olmasını istiyorsak, zombileri kontrol altında tutmak gerekiyor.

Eğer coğrafi sebeplerden belli bölgelerde zombiler tutsak kalır ve nüfusları 100,000’e ulaşıncaya kadar çok yayılma şansı bulamazlarsa, 100’üncü günde dünya nüfusu 237 olacak!

100 günde biten kıyamet senaryosu, insanların sadece kaçmaya çalıştığı bir senaryoya ait. Eğer zombilerin sizi yememesi için çılgınlar gibi kaçmak yerine onlarla savaşırsanız, tablo çok farklı olabilir. Kısaca, işe gitmemenin keyfini uzun süre yaşamak istiyorsanız, savunmaya geçmelisiniz.

Araştırmada bu senaryoda yer alıyor. Zombilerin yaşam ömrü 1 yıla indirgendiğinde ve her insanın her gün bir zombi öldürme olasılığı yüzde 10 olarak belirlendiğinde, insan nüfusu yeniden artışa geçebilir.

Ancak bunun olabilmesi için doğurganlık çağındaki kadınların rolü öne çıkacak. İstatistikler, zombi kıyametinde insanlığın devamı için her kadının üç senede bir doğurması gerektiğini söylüyor.

Simülasyon, çok zorlu olsa da insanların ayakta kalabileceğini gösteriyor. Zombiler 1,000 gün sonra ölüyor (nasıl olacağı bir muamma) ve 10,000 gün sonra insan nüfusu tekrar artmaya başlıyor.

Araştırmada insanlar arasında baş gösterecek şiddet ve açlık gibi diğer değişkenler yer almıyor. Sanırım en iyisi, önceden bol bol konserve depolayacağınız bir yeraltı sığınağı inşa etmek.

İlginizi çekebilir: Zombi kıyametini duyunca panikleyen kız.
Facebook Comments