Ana sayfa Bilim Bilim Yılana dönüşme özelliğine sahip sinsi tırtıl

Yılana dönüşme özelliğine sahip sinsi tırtıl

1059
0
[Janzen and Hallwachs Database]
Okuma süresi: 2 dakika

Bir gün Güney Amerika, Orta Amerika veya Afrika ormanlarında gezintiye çıkarsanı, karşınıza çıkabilecek binbir türlü canlı arasında Hemeroplanes triptolemus adlı tırtıl da bulunuyor. Kendisi küçük cüssesinden hiç beklenmeyecek bir özelliğie sahip: Tehdit edildiğini hissettiği zaman öldürücü bir yılan görünümü alıyor.

Pul kanatlılar takımına ait Sphingidae familyasında yer alan Hemeroplanes, kozasından çıktıktan sonra vücudunun dış segmentlerini genişleterek yılan görünümüne bürünme özelliği kazanıyor. Öyle ki, kertenkele görüntüsünü andıran çizgileri ve gözleri tam olarak beliriyor. Yılan görünümüne büründüğünde, rakibini korkutmak için blöf amaçlı üzerine bile atılabiliyor. İnsanların birçoğu karşılarına çıktığı anda yılan sandıkları tırtıldan hemen uzaklaşıyor. Her ne kadar dişleri olmasa da, yılanların sahtesinden kaçma refleksi bulundurmak son derece önemli.

Hemeroplanes’in şaşkınlık yaratan yönü, yılan görünümüne kısmen değil tamamen erişebilmesi. Çıplak gözle tanıklık etme şansına erişenler için ortaya fazlasıyla nadir bir görüntü çıkıyor. Haberin içinde yer alan dönüşüm geçirmiş Hemeroplanes fotoğrafları, Kosta Rika’nın Drake körfezinde yaşayan Tracie adındaki bir doğa meraklısı tarafından çekilmiş.

[Janzen and Hallwachs Database]

Dönüşüm süreci nasıl gerçekleşiyor?

Tracie’nin anlattıkları şu şekilde:

“Üzerinde bulunan dalı hareket ettirdiğimize aniden değişmeye başladı. Birkaç fotoğraf çekmiştik ki iki arka bacağıyla dala tutunarak vücudunu aşağı doğru uzattı… Başının ön kısmını vücuduna doğru çekmeye başladı. Vücudun ön kısımları ise genişliyordu… Vücudu şiştikçe önceden görülmeyen sarı, beyaz ve siyah çizgiler belirdi ve tırtılın suratı değişti. Gözler, burun delikleri ve diğer hatlar belirdi. Birkaç saniye içinde karşımızda bir tırtıl değil Eyelash Viper (Bothriechis Schlegelii) belirdi. Ardından bize saldıracakmış gibi süzülmeye başladı.”

[Janzen and Hallwachs Database]
Hayatında ilk kez böyle bir görüntüyle karşılaşan Tracie ve arkadaşları oldukları yerde kalakaldı. Ormandan döndüklerinde yaptıkları araştırma yılan-tırtılın iki türü olduğunu gösterdi. Bir tanesi kuru ormanlarda yaşayan Hemeroplanes triptolemus, diğeri ise yağmur ormanlarını mesken edinen Hemeroplanes ornatus. Her ikisi de zararsız olan tırtıllar genelde yapraklar ile besleniyor.

[Janzen and Hallwachs Database]