Ana sayfa Teknoloji Elektronik sporların 2028’de geleceği nokta hakkında beş kehanet

Elektronik sporların 2028’de geleceği nokta hakkında beş kehanet

E-Sporlar, fazla değil 10 yıl sonra tek başlarına ülkelerinin ana spor dalı olabilirler. Kendilerini spor dalı olarak görmeyen rakiplerine verilecek en güzel yanıt, olimpiyatlara katılımla başarılacak. e-Sporlar ayrıca bilim ve teknolojinin merkezinde yer alarak yapay zekaların oluşumuna zemin hazırlayacak. 10 yıl içinde ihtiyaçları en çok dinlenen kitle yine e-Spor kitlesi olacak. DijitalX olarak 2028 yılı kehanetlerimiz bakalım doğru çıkacak mı?

309
0
PAYLAŞ

12028’de e-Sporlar Dünya Olimpiyatlarına Katılacak

ABD’nin Teksas eyaletinde yapımı yeni tamamlanan ve 10 milyon dolara mal olan 1000 izleyici kapasiteli e-Spor stadyumu, E-Spor kitlesinin 10 yıl sonra artarak büyüyeceği gerçeğini gözler önüne seriyor.

Görünen o ki Olimpiyatlar’da E-sporun dahil edilmesi an meselesi. Eğer oyun severlerin baskısı da aynı yönde olursa “bu bir spor dalı değil” bahanesiyle E-spor artık geri çevrilemeyecek. Diyelim ki Olimpiyat oyunlarına taraftar kitlesinin isteğine rağmen katılamadılar, o zaman kendi Olimpiyat stadyumlarını kuracaklar. Tek ana spor dalı olarak kendi ülkelerini hem bireysel, hem takım hem de karma ekip olarak temsil edecekler. Adı da “Dünya e-Spor Olimpiyat Oyunları” olacak. Kanımızca, E-spor 4 yıl beklemeyi bir kenara bırakıp, yaz ve kış Olimpiyatları ayrımını da geri de bırakacak. O kadar avantajlı durumda olacaklar ki, isterlerse 12 ay bile yarışabilirler. Türkiye olarak olimpiyatlara olan ilgimiz futbola olan ilgi kadar olmadığından, E-spor Olimpiyatları sayesinde ilgimizin biraz daha artacağını söyleyebiliriz.

PAYLAŞ
Önceki makaleGoogle Lunar X Prize yarışmasının süresi doldu ve kazanan yok!
Sonraki makaleHubble, bugüne dek keşfedilen en uzak yıldızın görüntüsünü elde etti
Bahar Elif Akyuz
Uluslararası ilişkiler kariyerine 2007'de Mons Nato/SHAPE'de başlayan Bahar Elif Akyuz, 2009 yılında AB'nin kriz önleme ve çatışmaların barışçıl çözümü konusunda uzmanlaşmıştır. Aynı yıl, Türkiye'nin Brüksel'deki AB Daimi Temsilciliginde çalışmaya başlayan Akyuz, 10 yıllık AB enstitüleriyle iç içe olma tecrübesiyle bugün Türkiye ve Belçika'yı yakınlaştırmak için çeşitli çalışmalarda bulunmaktadır. Aynı zamanda film yönetmeni ve senaristtir.