Ana sayfa Bilim Çevre ‘Yamyam farelerle’ dolu hayalet gemi

‘Yamyam farelerle’ dolu hayalet gemi

562
0
Okuma süresi: < 1 dakika

İngiliz medyası, geçtiğimiz yıl denizde kaybolan ve şimdi içi fare kaynayan bir geminin İngiltere kıyılarına doğru hareket ettiğini öne sürdü. Atlantik’te kaybolan geminin nerede olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor.

Gemi hurdalığına götürülmek üzere geçtiğimiz yıl Kuzey Atlantik’te yol alırken bir fırtınada rotasından çıkab Lyubv Orlova adlı gemi, halen bulunabilmiş değil.

Independent gazetesinin haberine göre, okyanusta sürüklenmeye devam eden 100 metre uzunluğundaki gemi, şu ana kadar tespit edilemedi.

“HURDA AVCILARINI UZAK TUTMAYA ÇALIŞIYORLAR”

1976 yılında Yugoslavya’da yapılan ve yıllarca zengin Rus yolcuları taşıyan Lyubv Orlova, Ocak 2013’te Kanada’nın Newfoundland limanından yola çıkarak sökülmek üzere Dominik Cumhuriyeti’ne doğru yola çıktı. Güçlü bir fırtınada kontrolden çıkan gemiyi kontrol altına almak için gönderilen bir Kanada gemisi, Orlova’yı tehlike oluşturacağı bölgeden uzaklaştırdı ancak yine kontrolden çıkan başıboş gemi Atlantik’e doğru sürüklenerek kayboldu.

Mart 2013’te iki sinyali tespit edilen Lyubv Orlova, konumu hakkında bilgi olmadığı için uydular tarafından da bulunamıyor.

Yamyam fareler

The Sun gazetesine yorumda bulunan Belçikalı bir hurda avcısı, ‘hayalet geminin muhtemelen binlerce yamyam fare ile dolduğunu ve karaya çıkarlarsa her yere zehir saçacaklarını’ söyledi.

BBC yazarı Richard Fisher ise hurda avcısının fare senaryosunu fazla abarttığını ve ‘amacının diğer hurda avcılarını gemiden uzak tutmak olabileceğini’ belirtti.

Uzmanlar, hayalet geminin hurda halindeki değerinin 1 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Fisher, her ne kadar fare senaryosunu çok korkutucu bulmasa da, geminin Avrupa kıyılarının açıklarında bulunan petrol kulelerine tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Son tahminlere göre İrlanda veya İskandinavya’ya sürüklendiği tahmin edilen geminin başına ne geleceği belirsiz.

Bazılarına göre, gemi çoktan battı ya da nihayetinde Atlantik’in sularına gömülecek.