Ana sayfa Bilim Çevre Koalalar sıcaktan kaçmak için ağaca sarılıyor

Koalalar sıcaktan kaçmak için ağaca sarılıyor

1577
0
Okuma süresi: 2 dakika

Bilim insanları, ağaçların keseli hayvanlar için iklim değişikliğiyle savaşmak için çok daha önemli bir rolü olduğunu ortaya çıkardı. Yeni bir araştırma, ağaç gövdesine sarılan koalaların bu şekilde soğuk kalmayı başardıklarını gösterdi.

Dünyanın en tembel hayvanlarından biri olarak bilinen koaların ağaç gövdelerine veya dallara sarılarak geçirdiği saatlerin, sadece keyif çatma amaçlı olmadığı anlaşıldı.

Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmada, Avustralya’da sıcak hava dalgalarının etkili olduğu günlerde termal kameralar kullanılarak gözlem gerçekleştirildi. Kameralar, koalaların sıcak hava dalgalarından korunmak için tıpkı bir buz kütlesine sarılıyormuş gibi ağaç gövdesini kullandığını ortaya koydu.

Araştırmada yer alan Melbourne Üniversitesi’nden Dr. Michael Kearney, “Koalalar sıcak hava dalgasına maruz kaldıkları zaman tüm zamanlarını ağaca yaslanarak geçiriyorlar… Karınlarını kürk, sırtlarındakine kıyasla çok daha ince olduğu için olabildiğince ağaca yaslanıyorlar” dedi. Kearbey, koalaların kullandıkları yöntemler su kaybetmeden ısı kaybettiklerini, bunun da sıcaklardan korunmak için büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

‘sU KAYBETMEDEN ISI KAYBEDİYORLAR’

Hayvanlar ve kuşlar, ‘buharlaşmalı soğutma’ adı verilen bu yöntemle aşırı sıcaklardan korunabilirken, her zaman kolaylıkla su bulamayan koalalar, tıpkı köpekler gibi kürklerini yalayarak ve hızlı hızlı soluyarak benzer şekilde soğumaya çalışıyor.

Ağaçlar sıcak havalarda çok daha soğuk kalabiliyor

Araştırmacılar, koalaların kışın ağaçların yüksek noktalarında, yapraklara yakın yerlere tutunduklarını, yazın ise daha alçak noktalarına indiklerini belirtti. Bu davranışın, ağaçları soğutucu olarak kullanmak için çok mantıklı olduğu ifade edildi.

Independent’da yer alan habere göre, ağaçlar iç yapıları sayesinde çevrelerine kıyasla çok daha yavaş soğuyor ve ısınıyor. Aynı zamanda, gövdelerinde derinlerden çektikleri soğuk suyu saklayabiliyorlar.

koala_main_shutter_01

39 derece sıcaklık altında dört çeşit okaliptüs ve bir çeşit akasya ağacı türünün sıcaklıklarını ölçen araştırmacılar, tüm ağaçların en az 7-8 derece daha soğuk olduğunu tespit etti. BBC’ye açıklama yapan Kearney, ‘termal kamera görüntülerinde koalaların karınlarını ağacın en soğuk yerine yasladıklarını gördüklerini’ belirtti.

Avustralya’da iklim değişikliğinin neden olduğu etkileri belirlemek için gerçekleştirilen geniş kapsamlı bir çalışmada yapılan araştırma, sıcaklığın 40 dereceye ulaştığı günlerde koalaların dışında birçok hayvanın daha ağaçları ısı kalkanı olarak kullanacağını öne sürdü.