Ana sayfa Bilim Arkeoloji Lav dolu yanardağın içine girdi

Lav dolu yanardağın içine girdi

395
0
Okuma süresi: < 1 dakika

İki ABD’li kaşif, dünyanın en tehlikeli aktif yanardağlarından birinin içine girdi. Kaşiflerden biri, yanardağın püskürmeye hazır lavlarını görüntüledi.

ABD’li kaşifler Sam Crossman ve George Kourounis, Vanuatu takımadasındaki aktif yanardağlardan birisine girdi. Kaşifler, ‘cehenneme açılan pencere’ olarak adlandırdıkları Marum Yanardağının içinde, binlerce derece sıNAklığa erişen lavlara yaklaştı.

San Francisco’dan Vanautu’ya uçarak Marum Yanardağı’nda dört gün kalan kaşiflere kılavuzlar Geoff Mackley ve Brad Ambrose eşlik etti.

Kourounis, Huffington Post’a yaptığı açıklamada, iki kez içine girerek çekim yaptıkları Marum Yanardağı’nın ‘yıllardır hayalini kurduğu bir yer olduğunu’ söyledi. Kaşif, yanardağın alevden çemberini 365 metreden görüntüleyen fotoğrafı Twitter’dan paylaştı.

Yanardağın içinde selfie çektirmekten de geri kalmayan Kourounis, yanardağın içine girmeyi ‘Everest’i tırmanmanın tersi’ olarak yorumladı. Aynı zamanda fırtına takipçisi olan Kourounis, geçmişte birçok riskli denemeye giriştiğini ancak Marum’un en riskli denemesi olduğunu söyledi.