Ana sayfa Bilim Arkeoloji 700 yıldır el ele tutuşuyorlar

700 yıldır el ele tutuşuyorlar

1148
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Arkeologlar İngiltere’nin Leicestershire kentindeki antik St. Morrell tapınağına ait yeni kalıntılar ortaya çıkarıldı. Gün yüzüne çıkarılan bir mezarda, 700 yıldır el ele tutuşan bir çift bulundu.

Leicester Üniversitesi’nden arkeologlar, Leicestershire’da bulunan St. Morrell tapınağına ait yeni kalıntı ve antik eserler ortaya çıkardı. Kazılarda bulunan bir mezarda, 700 yıl önce el ele tutuşarak gömülmüş bir çift bulundu. Arkeologlar, 14’üncü yüzyılda hacıların uğrak yeri olan Hallaton köyündeki tapınakta yatan çifti birbirinden ayırmadı.

Sciencedaily sitesinin haberine göre, tapınak ve çevresinde yapılan dördüncü kazılar tapınağın ve içerdiği mezarlığın tam haritasını ortaya çıkardı. Bulgular, tapınağın bulunduğu yamacın en azından Roma döneminden bu yana kullanıldığını ortaya koydu.

Kim oldukları hakkında bilgi bulunmayan iskeletlerin yanı sıra, tapınağın duvarlarındaki sıvadan, çinilerle döşenmiş zemini, taş heykelleri ve pencerelerdeki bakıra kadar tüm detaylara ulaşıldı. 12 ve 16’ncı yüzyıla ait gümüş paralar, tapınağın yüzyıllarca kullanıldığına işaret etti.

Kayıp tapınağın mezarında el ele bulundular

Hristiyan hacılar olabilirler

Leicester Üniversitesi Arkeoloji Hizmetleri (ULAS) üyesi Vicki Score, “Bu bölgede yaptığımız eski kazılarda aynı mezara gömülmüş çiftler bulmuştuk. Ancak Hallaton’da çok iyi bir kilise bulunmasına rağmen tapınaktaki çiftin neden oraya gömüldüğünü anlayabilmiş değiliz. Bir ihtimal, çiftin gömüldüğü dönemde tapınağın özel bir öneminin bulunması olabilir.”

Araştırmacılar tapınağın hacılar tarafından kullanılmış olabileceğine değinerek, suçlu, hasta veya yabancıların da burada gömülmüş olabileceğini ifade etti. Tapınakta bugüne kadar bulunan 11 iskeletin tümünün Hristiyan geleneklerine göre gömüldüğü ve radyokarbon tarihleme analizlerinin 14’üncü yüzyıla işaret ettiği belirtildi.

Altında Roma döneminden kalan eşyaların gömüldüğü tapınağın bulunduğu tepenin, 2000 yıldır kutsal olduğuna inanılıyordu.