Ana sayfa Foto Galeri 2015’i yönlendirecek 10 teknoloji trendi

2015’i yönlendirecek 10 teknoloji trendi

328
0
Okuma süresi: 6 dakika

Kurumsal açıdan bulut bilişim, tüketiciler açısından da mobil cihaz alanında hızlı bir gelişime sahne olan 2014, yapay zeka, robotik, 3D yazıcılar ve Nesnelerin İnterneti gibi alanlarda da birçok yeniliğe sahne oldu. Sona ermek üzere olan bir yılın ardından, 2015’in teknoloji trendlerini ağırlıklı olarak var olan eksiklerden çıkarılan derler belirlemiş gibi görünüyor.

Araştırma şirketi Gartner, siber saldırıların bol olduğu, firmaların iş modellerini buluta odakladığı, tüketicilerin ise mobil cihaz ve uygulama sağanağına tutulduğu bir yılın ardından 2015’i belirleyecek trendleri sıraladı. Ekim ayı başında Orlando’da düzenlenen sempozyumda açıklanan trendler, eğlenceli değil ancak önemli bir dönüşüm sürecine girecek teknoloji dünyasının dikkat etmesi gereken unsurları sıralıyor.

Teknolojik gelişmeleri devletler ve firmalardan daha kısa zamanda yeteneğe dönüştüren hacker’lar, 2014’te düzenledikleri çok sayıdaki büyük çaplı saldırıyla özellikle güvenlik konusunda yapılması gerekenleri gözler önüne serdi. Hizmet altyapısıyla kurulan bulut sistemler, fazlasıyla ihlal edilen güvenlik bariyerlerinin ardından yeni yılda savunmayı öncelik haline getirecek. Sanayi dünyası 3D yazıcılara kapılarını ardına kadar açacak, iş dünyası ise bulut bilişim ve çevik yazılım alanında tüm hünerlerini ortaya koymaya çalışacak.

Eğer 2014’ten çıkarılan dersler iyi işlenirse, 2015’te geleceğin güçlü temeller üzerinde yükselen dijital dünyası inşa edilebilir. Bu temeller hangi unsurlara bağlı, Gartner gözüyle bakalım:

1Bilgisayar tabanlı işlemler hayatın her yerine yayılacak

Mobil cihazların sürekli artan kullanım oranı, bireysel olarak kullanılmalarından ziyade karmaşık durum ve çevrelerde daha fonksiyonel hale gelmelerine yönelik ihtiyacı artıracak. İnternet tarayıcısı sunan, e-posta’lara erişim sağlayan, medya içerikleri oynatan, fotoğraf düzenlemesi ve daha birçok işlem yeteneği barındıran mobil cihazlar, iletişim ve işlem arasında anında geçiş yapabilen cihazlara dönüşecek.

Telefonlar ve giyilebilir cihazların büyüyen bilgi işlem ekosisteminin parçası olduğunu belirten Gartner, elektronik cihazların ve ekranların bir zamanlar baskın olduğu dijital çevrenin artık mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaşamaya odaklanacağını ifade etti. Bu süreçte IT organizasyonları internete bağlanabilen tüm tüketici cihazları üzerindeki kontrollerini kaybetmeye başlayacak. Dahası, tüketici tecrübesini artırmak için ürünlerin, süreçlerin ve hizmetlerin hazırlanışına odaklanan tecrübe tasarımı, daha fazla önem kazanacak.

Artan işlem güçlerine rağmen, farklı platformlarda çalışan çok çeşitli mobil cihaz olması, güvenlik hususunu da öne çıkaracak. Gartner, bireysel bulut hesapları ve küçülen veri merkezleri sayesinde tüketicilerin performans ve güvenlik alanındaki taleplerinin karşılanacağına inanıyor. Özellikler 2014’te birçok güvenlik açığı veren bulut hesapları, 2015’te güvenliğe fazlasıyla önem verecek.