Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Instagram 300 milyon kullanıcıya ulaştı

Instagram 300 milyon kullanıcıya ulaştı

261
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, 300 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Instagram böylece Twitter’ı geride bırakmış oldu.

Instagram, aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını açıkladı. Facebook tarafından Nisan 2012’de satın alınmasından bu yana en hızlı yükselen mobil uygulamalardan biri olan Instagram, Mart ayında 200 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Instagram, sadece altı hafta önce aktif kullanıcı sayısının 284 milyona eriştiğini duyurmuştu.

En popüler sosyal ağlardan biri haline gelen Instagram’ın kullanıcılarının yüzde 70’i, ABD dışındaki ülkelere ait. Her gün 70 milyon fotoğraf paylaşılan Instagram’da, hayata geçtiği Ekim 2010’dan bu yana paylaşılan toplam fotoğraf sayısı ise 30 milyara ulaştı. Instagram CEO’su Kevin Systrom, “İki arkadaşın hayali son dörtyıl içinde küresel bir topluluğa ulaştı” ifadesini kullandı.

Instagram’ın başarısı, satın aldığı mobil hizmetlerle gelirlerini katlayan Facebook’un da yüzünü güldürüyor. 1.35 milyar kullanıcısı bulunan Facebook’un mesajlaşma uygulamaları Messenger ve WhatsApp sırasıyla 500 ve 600 milyon kullanıcıya sahip.

Yeni etiketler gelecek

Instagram, ünlüler, markalar ve sporcular gibi tanınmış firma ve kişileri sahtelerinden ayırmak için 2015’ten itibaren doğrulanmış etiketler sunacak. Aynı yöntem Twitter’daki güvenilirliği artırmış ve Facebook da Mayıs 2013’te aynı yöntemi kullanmaya başlamıştı.

Instagram, sahte ve spam hesapların da önüne geçilmesi için yoğun bir çalışma başlatılacağını ve bu hesapların silineceğini açıkladı.

iOS uygulaması olarak hayata geçen Instagram, 3 Nisan 2012’de Android’e, Kasım 2013’te ise Windows Phone için sunulmuştu.