Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Gizlilik odaklı uygulama platformu geliyor

Gizlilik odaklı uygulama platformu geliyor

948
0

Kullanıcı bilgilerini şifreleyen Blackphone için hazırlanan uygulama platformu 2015’te hayata geçiyor. Platforma sadece güveliği onaylayan uygulamalar kabul edilecek.

Telefon görüşmelerinden metin mesajlarına kadar tüm işlemleri şifreleyerek gerçekleştiren Blackphone telefonları için hazırlanan uygulama platformu Ocak 2015’te hayata geçiyor. Blackphone CEO’su Toby Weir Jones, platforma konulacak uygulamaların çeşitli güvenlik testlerini geçmek zorunda olduğunu belirtti.

Donanım geliştiricisi Geeksphone ile şifreli iletişim teknolojileri geliştiren Silent Circle firmalarının geliştirdiği Blackphone, kullanıcı bilgilerinin casusluk yapılarak çalınmasını önlemek için akıllı telefonların tüm fonksiyonlarını şifreleyerek sunuyor.

Guardian’a açıklama yapan Jones, ‘lokasyon, e-posta ve sosyal medya bilgileri gibi verilere erişim sağlamak isteyen tüm uygulamaların denetimden geçeceğini ve bilgi toplama amacının sorulacağını’ belirtti.

İki ayrı telefon halinde gelecek

Kanadalı Graphite Software firmasının geliştirdiği ‘Spaces’ yazılımını kullanacak Blackphone, bu sayede sosyal ve iş amaçlı kullanılmak üzere iki farklı telefon özelliği sunacak. Kullanıcının sosyal ve iş hesabında yer alan uygulama ve bilgiler, diğer hesapta bulunmayacak.

Blackphone, BlackBerry’nin sunduğu güvenlik içeriğiyle, sadece son tüketiciler değil, kamu ve devlet kurumları tarafından da tercih edilen bir ürün haline gelmeyi amaçlıyor. Jones, Blackphone’un ağırlıklı olarak iş hayatında güvenliği ön plana çıkaran kullanıcılara pazarlanacağını, bu niş sayesinde diğer tüketicilerin de ilgisini çekebileceklerini belirtti.

Gizlilik konusunda tüketicilere gereken bilinçliliği kazandırmanın uzun bir süre alacağını belirten Jones, gelecekte güvenlik ve özel uygulamaların artacağını savundu.