Ana sayfa Foto Galeri 2014’te aramızdan ayrılan 10 teknoloji ürünü

2014’te aramızdan ayrılan 10 teknoloji ürünü

564
0
Okuma süresi: 5 dakika

Hızla gelişen ve hayatımızı da hızla değiştiren teknoloji, her yeni yıl öncesinde fazlalıkları da atma gereği duyuyor. Şirketlerin bahar temizliğiyle başlayan ve yılsonuna kadar devam eden temizliği sonunda, 10 önemli ürün teknoloji dünyasına elveda dedi.

Mobil cihaz ve uygulamaların başını çektiği elektronik cihaz ve yazılım furyasının ardından, 2015’te teknoloji dünyası bir üst seviyeye çıkmaya hazırlanıyor. Hayatımızı kolaylaştıran ve zaman öldürmemize yarayan sayısız cihaz ve uygulamanın ardından, hayatımızı değiştirecek teknolojilere adapte olmaya başlayacağımız bir yıla giriyoruz.

Nesnelerin İnterneti, giyilebilir cihazlar, yüz ve ses tanıyan akıllı asistanlar, 3D yazıcılar ve yapay zekası artan arama motorları, 2015’te başlayacak değişimin öncüsü olacak. Yeni teknolojilere yer açmak için, cihaz ve veri miktarı sürekli artan teknoloji dünyası rutin temizliğine bu yıl da devam etti. Aramızdan ayrılan yazılım ve uygulama ağırlıklı liste şu şekilde belirdi:

1Windows XP

Microsoft’un Ekim 2001’de sunduğu XP, 13 yıl boyunca sayısız bilgisayarın ana ekranını yemyeşil çimen ve gökyüzüyle dolduran duvar kağıdıyla karşıladı. Windows 8’in gelmesiyle PC’lerdeki ömrünü tamamen dolduran XP, Nisan ayında resmen internetten kaldırıldı. Ancak XP’nin izi dijital dünyadan tamamen silinmiş değil.

ABD’deki en büyük ATM tedarikçisi NCR’nin Ocak 2014’te verdiği bilgiye göre, küresel alanda ATM’lerin yüzde 95’inde halen Windows XP kullanılıyor. Dahası, Microsoft Türkiye, ülkemizdeki PC’lerin yüzde 20’sinde halen emektar işletim sisteminin kullanıldığını açıklamıştı. Microsoft, 2015’te Windows 8’e Çin’de getirilen yasağı kaldırmaya çalışacak. Hacker’lara fırsat sunmamak için ATM’lerde işletim sistemi güncellenmesi de oldukça faydalı olabilir.