Ana sayfa Yaşam Baykuş saldırısına karşı uyarı levhası

Baykuş saldırısına karşı uyarı levhası

[Fotoğraf: AP]
Okuma süresi: 2 dakika

ABD’nin Oregon eyaletindeki Salem şehri, kent sakinlerine korkulu anlar yaşatan bir baykuş nedeniyle uyarı levhası hazırladı.

Hayatımızda önemli yer tutan uyarı levhalarının bir istisnai versiyonu da ABD’nin Salem kentinde belirdi. Bush’s Pasture Park’ında koşu yapanlar tarafından ihbar edilen öfkeli bir baykuş, yetkilileri bir uyarı levhası hazırlamaya teşvik etti.

Parkta koşu yapan dört kişi tarafından şikayet edilen baykuşun, yuvasına yaklaşan kişilere karşı savunma amaçlı saldırılar düzenlediği tahmin ediliyor. Koşuculardan bir tanesi, menziline girdiği baykuşun iki kez saldırısın uğramış. İkinci saldırı o kadar şiddetliymiş ki, bir an felç geçirdiğini sanmış. Mağdurlardan bir diğeri de baykuşun şapkasını uçurduğunu ve aynı darbeyle kafa derisini çizdiğini belirtmiş.

Hiç şakası olmayan baykuşun neden olduğu korku kısa zamanda yerel televizyonlara sıçrayınca, MSNBC’de sunucu olan Rached Maddow, bir uyarı levhası hazırlanması fikri sunmuş. Salem yetkilileri fikri beğenince, ortaya kuşun pençelerine dikkat çeken bir levha çıkmış.

“Oregon aklını kaçırdı”

 

Salem şakayla karışık fikri tutunca sadece levhayı yapmakla kalmadı, aynı zamanda levhanın haklarını da tescilledi. Öfkeli baykuşun yaşadığı parkın ulaşım hizmetleri müdürü Mark Becktel, üretim haklarına sahip oldukları levhadan 20 tane üretileceğini belirtti.

Becktel, geçmişte baykuş saldırılarına karşı yazılar astıklarını ancak havadan gelen saldırıların önüne geçilemediğini belirtti. Baykuşun neden insanları hedef aldığı kesin değil. Vahşi doğa yetkilileri çizgili baykuş olduğunu belirttikleri kuşun çiftleşme döneminde sinirli olduğunu, zamanla sakinleşeceğini savundu.

AP haber ajansında yer alan habere göre yerel basın konuyla bağayı eğlenmiş. Statesman Journal gazetesinde yapılan oylamada, baykuşa ‘Owlcapone’ ismi konmuş. Uyarı levhasının fikir babasından esinlenen ‘Rachel Maddowl’ ise üçüncü gelmiş.

Maddow, ‘Oregon aklını kaçırdı’ diyerek durumu özetliyor.

[Fotoğraf: Twitter]
[Fotoğraf: Twitter]