Okuma süresi: 2 dakika

Örümceklerin sadece vahşi doğayı değil, yerleşim birimlerini de işgal ettiği Avustralya’da iki yeni tür keşfedildi. Rengarenk ve ‘dansçı’ olan türe ‘Sparklemuffin’, siyah-beyaz ve korkutucu görünümlü olana ise ‘Skeletorus’ adı verildi.

Tavus kuşu örümceklerini araştıran University of Berkeley öğrencisi Madeline Girard, Avustralya’nın Quuensland eyaletinde iki yeni örümcek türü keşfetti. İki yeni türden bir tanesi, karın kısımlarındaki renklerinin yanı sıra bir eş bulabilmek için yaptıkları ilginç dansla bilinen tavus kuşu örümceklerine dahil olan ‘Maratus jactatus.’ Diğeri ise üzerine iskelet kostümü geçirmiş gibi görünen ‘Maratus sceletus.’

Girard, adlarını çağrıştıracak bir şekilde iki yeni türe kısaca ‘Sparklemuffin’ (ışıldayan çörek diyebiliriz) ve ‘Skeletorus’ takma adlarını uygun bulmuş.

Keşiflerini Peckhamia adlı örümceklere odaklanan dergide sunan Girard, makalesi için fotoğrafçı ve zoolog Dr. Jürgen Otto’dan ile editör David E. Hill’den yardım aldı.

Birbirine zıt iki örümcek

Sparklemuffin ve Skeletorus, birbirlerinden oldukça farklı görünen iki tür. Sparklemuffin karın kısmında parıldayan kırmızı-mavi tonlarında çizgilere sahip. Bu özelliğiyle, tavus kuşu örümceklerinin diğer üç türünde bulunan özelliği paylaşıyor. Skeletorus ise sırtı beyaz çizgilerle kaplı olan, karnında ise parıldamayan mavi tonlara sahip.

Maratus sceletus. [Dr. Jürgen Otto]
Maratus sceletus. [Dr. Jürgen Otto]
Sparklemuffin’in erkeğinin dişiye kur yapmak için ortaya koyduğu dans kesinlikle görmeye değer. Livescience’a tanık olduklarını anlatan Girard, “Dişiyi gördüğü anda hareketlendi. Vücudu genişledi ve etrafta inanılmaz bir hareketle dolanmaya başladı. Bacaklarından birini sanki kaslarını göstermek istermiş gibi esnetti, üzerinde durduğu sapın bir tarafından diğer tarafına sürekli gidip geldi” ifadesini kullandı.

Olağanüstü dans

Dr. Otto ise keşfedilen iki yeni türün ileride karşılaşacağımız yeni canlılara sadece birer örnek olduğunu düşünüyor. Son yıllarda keşfedilen birçok yeni türe rağmen henüz en etkileyici örümcek türlerine yaklaşmadıklarına inanan Otto, “Doğa halen birkaç büyük sürprizi saklıyor” yorumunda bulundu.

Dr. Otto’nun hazırladığı Maratus Speciosus dansına videolardan bir tanesi, mutlaka izlenmeli. Müzik kesinlikle harika seçilmiş. Yeni örümceklere ait diğer videolara bakmak isterseniz, YouTube sayfasına göz atın.

Bu arada, Avustralya’da örümceklerin yerleşim birimlerini de fazlasıyla işgal ettiğini hatırlatmak gerekiyor. Yolunuz oraya düşerse, örümceklerden sifonu çekerek kurtulmadığınızı bilmeniz lazım: