Okuma süresi: 2 dakika

Japon hükümeti, gökyüzünde sıkça görülen ‘tanımlanamayan uçan cisimlerin’ uzaylılara ait olmadığını açıkladı. Savunma Bakanı tarafından verilen bilgide, ‘uzaylılarla temas kurulmadığı’ edildi.

Japonya Savunma Bakanı Gen Nakatani, gökyüzünde sıkça görülen ve orduya ihbar edilen ‘UFO’lar hakkında açıklamada bulundu. Nakatani, ‘savaş uçaklarının hava sahası ihlalinde hemen devreye girdiğini ve pilotların bugüne kadar hiç Dünya dışı uzay araçlarıyla karşılaşmadığını’ söyledi.

Kamuoyuna açıklama yapan Nakatani, ‘Hava Güvenlik Kuvvetleri’nin Japon hava sahasını işgal eden bir uçak tespit ettiğinde hemen müdahale ettiğini ve gözlem gerçekleştirdiğini’ söyledi.

Japan Times’da yer alan habere göre, Nakatani ‘pilotların bazen kuş ve uçak dışında nesnelere rastladığını ancak bugüne kadar Dünya dışından gelen bir uzay aracına rastladıklarına dair bilgi almadığını’ söyledi.

Uzaylılar üzerinde deney yapılıyor mu?

Nakatani’nin ‘uçak dışında uçan cisimlerle’ ne demek istediği belli olmasa da, sorunun kimden geldiği de ilginç bir detay.

Japan Times’ın haberine göre, Japonya Senatosu’nda yapılan bütçe toplantısında ‘UFO’ sorusu eski güreşçi Antonio Inoki’den geldi.

Bir keresinde gökyüzünde esrarengiz bir cisim gördüğünü belirten Inoki, ‘uzaylılarla temas kurulup kurulmadığını ve belli çalışmalar yürütülüp yürütülmediğini’ sordu. Nakatani ise ‘uzaylılarla tanışma şansına henüz erişemediklerini’ belirtti.

‘Var olduklarına inanıyorum’

Uzaylılara oldukça meraklı olduğu bilinen Japon politikacıların geçmişte de Dünya dışı varlıkları kendi aralarında tartıştıkları biliniyor. Hükümet, 2007 yılında yaptığı açıklamada ‘Dünya dışında geldiği düşünülen hiçbir UFO’nun tespit edilmediğini’ belirtmişti.

Dönemin kabine başkanı Nobutaka Machimura ise sürpriz bir çıkış yaparak “Şahsen, uzaylıların var olduğuna inanıyorum” ifadesini kullanmıştı. Aynı kabinede Savunma Bakanlığı yapan Shigeru Ishiba ise ‘UFO’ların varlığını reddetmelerini sağlayacak sebepler olmadığını’ söylemişti.

Japon siyasetinin tartışmasız en ilginç ismi ise eski başbakan Yukio Hatoyama’nın eşi Miyuki Hatoyama’ydı. Hayotama, eşinin başbakanlık koltuğuna oturduğu Eylül 2009’da yaptığı açıklamada ‘uzaylılar tarafından kaçırıldığını ve Venüs’e götürüldüğünü’ söylemişti.

Yüzey sıcaklığı 400 derecenin üzerinde olan Venüs’te ‘yemyeşil ve çok güzel yerler gördüğünü’ söyleyen Hayotama’ya geçmişte ‘uzaylı’ lakabı bile takılmış.

Rüya olsun olmasın, bilim insanları sadece Samanyolu Galaksisi’nde yeşi bitki örtüsüne sahip olabilecek en az 100 milyar gezegen bulunduğunu doğruladı. Neslimizin bu gezegenlere anca rüyasında gidebileceğini bilmek de üzücü.