Okuma süresi: < 1 dakika

ABD’li bir firma, İsviçre Alpleri’ndeki sessiz bir kasabaya ‘dev’ bir otel dikmeyi planlıyor. Son derece lüks olması planlanan otel, kapladığı yerle değil, yüksekliğiyle baş döndürecek.

Avrupa’da 2015 sonrasında yükselmeye başlayan bir trend, sıradışı gökdelenler inşa etmek olacak gibi görünüyor. Avusturya’da inşa edilmesi planlanan ‘ahşap gökdelenin’ ardından, İsviçre de dikkat çekici bir projeyle öne çıkmayı planlıyor: 380 metre uzunluğunda süper lüks otel.

İsviçre Alpleri’ndeki 1000 kişilik Vals kasabasına inşa edilmesi planlanan gökdelen, aklıma bir anda korku-gerilim dizisi Fortitude’u getirdi. Dizi, Norveç’in uç noktasındaki 800 kişilik bir kasabada olan biten tuhaf olayları konu alıyor. Yaşanan gelişmeler, kasabayı canlandırmak için inşa edilmesi planlanan ‘buzul otelle’ de bağlantılı…

Tamamlanması halinde Vals’i fazlasıyla meşhur edecek otelin fikri, New York City merkezli mimarlık firması Morphosis’ten Thom Mayne’e ait.

Halkın izni lazım

Empire State Building’den 8 kat yüksek olacak otelin adı, Vals’in posta kodu olan ‘7132.’ Telegraph’da yer alan bilgiye göre, konaklayacaklara olağanüstü manzaralar sunacak otelin gecesi, 1,000 ile 24,000 dolar arasında değişecek. Otelde yer alacak 107 oda, tüm bir katı işgal edecek ve kasabayı çevreleyen dağların manzarasını her açıdan izleme şansı sunacak.

Morphosis (farklı mimariler için fena bir isim değil), 313 milyon dolara mal olması planlanan gökdelenin 2019’dan önce bitmeyeceğini düşünüyor. İnşanın başlaması için ilk olarak Vals halkının gerekli izni vermesi gerekiyor.