Okuma süresi: 2 dakika

Görünümünden olmasa da sahip olduğu yıkıcı güç nedeniyle bilim insanlarını endişelendiren bir karınca türü, Güney Florida’da ortaya çıktı. Dünyanın en tehlikeli karınca türlerinin melezi olan yeni tür, kısa zamanda tüm eyalete yayılabilir.

ABD’nin Batı ve Doğu Yakası’ndaki iki güneşli eyaleti, doğanın öfkesiyle karşı karşıya. Tarihinin en büyük kuraklığını yaşayan California’da duş alma süresi üç dakikaya düşerken, Florida’da yeni ve korkutucu bir karınca türü yayılmaya başladı.

Asya ve Formosan termitlerinin (beyaz karınca) melezi olan yeni tür, Florida Üniversitesi araştırmacıları tarafından keşfedildi. PLOS One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Asya ve Formosan termitleri 2014 ve 2013 öncesinde eşzamanlı olarak Güney Florida’da bulunmadı. Ancak son bir yılda doğaya yayılma dönemleri üst üste gelen türler karşılaştı ve birbirlerine karıştı. Daha da kötüsü, Asya termit erkekleri, Formosan dişisiyle çiftleşmeyi tercih etti.

Araştırmada yer alan Thomas Chouvenc, ortaya çıkan melezin ‘endişe verici olduğunu’ belirtti. En büyük sorun, ortaya çıkacak yeni melez kolonilerin, kendilerini meydana getiren ana türlerin kolonisi kadar hızlı gelişmesi ve yayılması.

Sadece Asya ve Formosan termitleri, her yıl karıncaların neden olduğu 40 milyar dolarlık zararın yarısından sorumlu. Melez karıncanın ekibe katılmasıyla, bu zararın artması kaçınılmaz görünüyor.

Chouvenc, ‘melez termit populasyonunun artışının, modern dünyadaki yapıların gördüğü zararı ciddi oranda artırabileceğini’ belirtti.

İşçi termitlerin açık renk kafaya sahip oluyor. [Wikipedia]
İşçi termitlerin açık renk kafaya sahip oluyor. [Wikipedia]

Yeni hedeflere uçabilirler

Florida Üniversitesi’ne bağlı Fort Lauderdale Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Nan-Yao Su, yeni türün kısır mı yoksa üremeye elverişli mi olduğunu henüz bilmediklerini söyledi.

Su, yeni tür kısır olsa bile her bir karınca kolonisinin 20 milyon yıl ayakta kalabildiğini ve barındırdığı milyonlarca karıncayla yerleşim birimlerine tehdit oluşturduklarını belirtti.

Su, yeni türün kanatlı ve üreyebilen birçok yeni karınca dünyaya getirmesi halinde tehdit altında olacak tek bölgenin Florida ile sınırlı kalmayacağı uyarısında da bulundu. Su, ‘buzdağının görünen ucuyla karşı karşıya olduklarını’ belirtti.

Dişi termit. [Wikipedia]
Dişi termit. [Wikipedia]

‘Çılgınların’ tehdidi devam ediyor

ABD, sadece Asya ve Formosan termitleriyle değil, Amerika kıtalarına yayılan ‘çılgın karıncalarla’ da uğraşıyor.

Birçok karınca türüne kıyasla 100 kat hızlı yayılabilen ‘Nylanderia fulva’, klimalardan cep telefonlarına kadar her türlü elektronik cihaza sızabilmeleriyle biliniyor. Karıncalar, iletken oldukları için kısa devreye neden oluyor ve her yıl sayısız ev, işyeri ve elektroniği işgal ediyorlar.

Korkulan karınca ve termitlerin artarak, yıllardır büyük sorun teşkil eden yatak böcekleriyle ittifak kurması, ABD için hiç hoş olmayan günlerin başlangıcını getirebilir.