Okuma süresi: 1 dakika

Yeni bir araştırma, insanlarla aynı yemekleri yiyen karıncaların doğadakilere kıyasla daha avantajlı olabileceğini ortaya koydu.

New York City’de yapılan araştırma, karıncaların en az insanlar kadar fast food’a düşkün olduğunu gözler önüne serdi. Dahası, kaldırımlarda yaşayan karıncaların, park ve diğer yeşil alanlarda yaşayanlara kıyasla daha sağlıklı olduğu ortaya çıktı.

North Carolina Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, şehirlerde yaşamayı tercih eden karıncaların insanların tükettiği yemekleri yiyebilen türler olduğunu gösterdi.

Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan araştırmada, New York City’nin kaldırımlarından, refüjlerinden ve Manhattan’daki parklarından 20 karınca türü toplandı. Toplanan türlerin vücutlarındaki belli karbon iztopunu tespit eden araştırmacılar, izotopun insanların tükettiği mısır, şeker ve fast food’da yer alan etten geldiğini tespit etti. Sonuçlar, karıncaların ne kadar fazla fast food yerse o kadar fazla izotopa sahip olduğuna işaret etti.

İnsanlardan geriye kalanları götürüyorlar

Clint Penick’in başını çektiği araştırmada, en çok izotopa sahip olan karıncalar, kaldırımlarda yaşayan türler olarak belirlendi. Kaldırım ve refüjlerde yaşayan fast food düşkünü karıncaların, 520 tür barındıran Tetramorium cinsine ait olduğu belirtildi. Parklarda ve diğer yeşil alanlarda yaşayan karıncaların izotop seviyeleri ise daha düşük ölçüldü.

Penick, şehir içindeki karıncaların tükettiği besinlerin kendilerine avantaj sunduğunu belirtti. Doğada bulunmadıkları için ana besin kaynakları olan ölü böcekleri bulamayan karıncalar, buna rağmen insanların bıraktığı atıklar sayesinde hiç sıkıntı çekmiyor. Penick, insanların ‘tonlarca yemek taşıdığı’ karıncaların doğadakilere kıyasla ‘asıl kazananlar’ olduğunu ifade etti.

Araştırmacılar, bir sonraki aşamada hem fast food hem de doğal yemeklerin mümkün olduğu ortamda karıncaların hangisine öncelik verdiğini gözlemleyecek.