Okuma süresi: < 1 dakika

Myanmar’da günümüze ulaşmayı başaramamış bir hamamböceği türüne ait 100 milyon yıllık fosil bulundu. Kehribar içinde hapsolan hamamböceği modern görünümünden çok peygamber devesini andırıyor.

Davranış özelliklerinin yanı sıra zekalarıyla görünümlerini arka planda bırakan hamamböceklerinin bir diğer özelliği en az 350 milyon yıldır hayatta olmaları. Günümüzde yaklaşık 4,600 türü bulunan radyasyon geçirmez böceklerin atalarından biri, bozulmamış bir halde bulundu.

Myanmar’ın Noije Bum kentindeki bir madende bulunan 100 milyon yıllık hamamböceği, geceleri avlanan Manipulator modificaputis türüne ait.

Antik böceği inceleyen Bratislava Jeoloji Enstitüsü’nden Peter Vrsansky ve Stuttgart Devlet Doğal Tarih Müzesi’nden Günter Bechly, ‘böceğin olağandan uzun bacakları ve boynuyla avcı bir böceği temsil ettiğini’ belirtti.

Dinozorlarla birlikte yaşadı

Peygamber devesi karışımı böcek uzun boynu sayesinde kafasını rahatça çevirebiliyor ve bacaklarıyla avını kovalayabiliyordu. Kretase döneminde yaşamış olan Manipulator modificaputis, birçok farklı avcı türünün evrimine de tanık olmuştu. Bugün bu türlerden hayatta kalan tek avcı böcek, Manipulator modificaputis’in uzaktan akrabası peygamber devesi.

Myanmar’da bulunan dinozorlar döneminden kalma çok az sayıdaki fosilden biri olan Manipulator modificaputis, antik böceklerin evrimi ve ekosistemlerini anlamak adına önem taşıyor.

Böceklerin nasıl olup da ağaçlardaki reçinenin altında kalıp fosil haline geldiklerini anlamak ilk başta güç olabilir. Ancak 100 milyon yıllık bir diğer örnekte olduğu gibi, genelde yemek yerken, kavga ederken, uyurken veya seks yaparken fosil haline geliyorlar.