Okuma süresi: < 1 dakika

Nepal’de 7 binden fazla insanın hayatına mal olan 7,8 büyüklüğündeki deprem, dünyanın en yüksek noktası Everest’in de kısalmasına neden oldu. Sentinel-1A uydusundan alınan verilere göre, Everest’ yaklaşık 2,8 santimetre kısalmış olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) bağlı olan yer gözlem uydusu Sentinel-1A, Çarşamba günü depremle sarsılan Nepal’in üzerinden geçerken dünyanın en yüksek dokuz zirvesini içeren Himalaya Dağları’nı da taradı.

Livescience’da yer alan bilgiye göre, Everest’in boyu geçmişteki ölçümlere kıyasla 2,8 cm daha kısa çıktı. Jeoloji araştırma konsorsiyumu UNAVCO’ya göre, boy kısalmasının yerkabuğunda neden olduğu gerilme.

Yerkabuğunda yaşanan hareketliliğin aynı zamanda Nepal’in başkenti Katmandu’nun yakınlarında 120 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğinde bir alanın 1 metre yükseldiği açıklandı. Katmandu’dan sadece 17 kilometre ötede yaşanan yükselme, şehirdeki büyük hasarı tetikleyen etkenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Tibet Platosu'na ait kuşbakışı fotoğrafta, solda 8,642 metrelik Makau, sağda ise 8,850 metrelik Everest yer alıyor. [NASA]
Tibet Platosu’na ait kuşbakışı fotoğrafta, solda 8,642 metrelik Makau, sağda ise 8,850 metrelik Everest yer alıyor. [NASA]

Kısalma çok daha az olabilir

Bilim insanları, Sentinel-1A uydusundan elde edilen verileri önümüzdeki birkaç hafta boyunca analiz etmeye devam edeceklerini belirtti.

Huffington Post’a açıklama yapan Colorado Boulder Üniversitesi’nden jeoloji profesörü Roger Bilham, Everest’teki kısalmanın muhtemelen ‘1 veya 2 milimetre olduğunu’ önesürdü.

Katmandu’nun 83 kilometre kuzeybatısında ve 15 kilometre derinlikte 25 Nisan’da gerçekleşen deprem, en az 7 bin insanın ölümüne neden oldu.

8850 metreyle dünyanın en yüksek noktası olan Everest’te depremle tetiklenen çığ, ana kamptaki dağcıları vurmuş ve 17 kişi ölmüştü. Ölenlerin arasında Google X laboratuvarı yöneticilerinden Dan Fredinburg da yer alıyordu.