Okuma süresi: 2 dakika

Birleşik Krallık’ta yapılan araştırma, 16-25 yaş arası genç kadınların her gün ortalama üç selfie çektiğini ortaya koydu. Bir selfie çekmek için harcanan süre ise 16 dakika.

Facebook ve Google gibi firmaların ahtapotun kolları gibi dört bir yana yayılan kolları bana 1984 kabusları yaşatırken, sabahtan akşama kadar Candy Crush oynayarak ya da insanların fotoğraflarına bakarak vakit öldüren bir kısım gençlik, kendilerini aşmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmaya göre, genç kadınlar haftada 5 saatlerini selfie çekmeye harcıyor. Günlük ortalama 3 olsa da (tahminimden az) makyaj, kamera açısı ve ışık ayarı gibi faktörler selfie süresini saniyelerden dakikalara çıkarıyor.

Mirror gazetesinde yer alan habere göre, 2000 bin kadının katıldığı anket FeelUnique.com sitesi tarafından desteklenmiş. Anket, genç kadınların hafta sonları dahil haftanın her günü en az üç selfie çektiklerini ve selfie başına ’16 dakika’ harcadıklarını ortaya koyuyor.

Neden 16 dakika? Çünkü Facebook’ta nasıl göründüklerini incelemek ve hemcinsleriyle birbirlerini kıyaslamak için saatler harcamayı tercih eden ‘bir kısım’ genç kadınlar, selfie konusunda bir o kadar hassas. Ankete göre, selfie bağımlısı genç kadınlar makyaj, aydınlık ve kamera açısı gibi ‘teknik ayarları’ kontrol etmek için fotoğrafı çekmeden önce ‘en az 3 kere’ kontrol yapıyor.

Selfie çekmekte bir sorun yok ama selfie çekmenin anlam ve önemi konusunda bir algı sorunu olabilir mi?

‘Like’ uğruna

Ankete göre genç kadınlar için selfie’nin önemli olmasının temelinde hem karşı cinsin ilgisini çekmek hem de motivasyon kazanmak yatıyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 30’u, selfie çekmenin kendilerini motive ettiğini belirtirken, üçte ikilik kısım sadece doğal hallerini yakalamak istediklerini belirtiyor.

Daily Mail’de detayları yer alan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 22’si sadece Facebook veya Instagram’da beğeni almak için selfie çekiyor.

Öne çıkan istatistikler ise şu şekilde:

– Günde 48, haftada yaklaşık 5,5 saat selfie çekiliyor,

– Sosyal medyaya konulan selfie genelde 7’ncisi oluyor,

– Selfie için harcanan 16 dakikanın yüzde 57’si yeterli ışık olan yeri bulmakla geçiyor,

– Saç düzeltmek yüzde 46, makyaj tazeleme ise vaktin yüzde 33’ünü alıyor.

– Genç kadınların yüzde 27’si iyi bir anlarında; yüzde 18’i güven tazelemek için; yüzde 16’sı deneme amaçlı selfie çekiyor.

– Yüzde 14, görünümleriyle birilerini kıskandırmak isteyenlerin oranı,

– Kendilerini aldatan ya da ayrılan sevgilisini kıskandırmak için selfie çekenlerin oranı yüzde 15,

– Hoşlandığı birinin dikkatini çekmek için selfie çekenlerin oranı ise yüzde 22.

– Selfie beklenen sayıda ‘Like’ almazsa, birkaç dakika içinde silenlerin oranı yüzde 27.

Dünyayı kurtardık

Facebook ve Instagram’da alınan ‘Like’ ile Twitter’daki takipçi veya re-tweet sayısı biz kapitalistler için en büyük dertlerden biri. Bu kadar ego mağduru olduğumuz ve üstünlük yarışıyla bencilliğe büründüğümüz yaşam tarzı bize gerçekten ne kadar fayda sağlıyor?

Araştırmada dikkat çekici nokta, ne kadar çok selfie çekildiği değil, çekmek için ne kadar çok vakit harcandığı. Bu vakit kaybının altında yatan nedenler ise genç insanların düşünce yapısı hakkında az çok görüş sağlıyor ki bu oldukça düşündürücü. İyi selfie çekmeyi başarılı biri görünmek olarak kabul etmek,  sosyal medyada oluşabilecek en yanlış algılardan biri olarak beliriyor.

İnsanlık yılda 900 milyar fotoğraf çektiği esnada, Antarktika parçalara ayrılıyor, hayvan türleri yok oluyor, binlerce yıllık tarihi eserler parçalara ayrılıyor. Yine de teknolojinin bizi kurtaracağından şüphe yok. Soru, teknolojiden işlev ve zaman olarak ne kadar iyi yararlanabildiğimiz.

Dahası, selfie çekerken çevrenize fazlasıyla dikkat etmenizde fayda var.