Okuma süresi: 2 dakika

ABD’li telekomünikasyon şirketi A&T tarafından yapılan ankete göre, ABD’li sürücülerin yüzde 17’si araç kullanırken selfie çekiyor. Akıllı telefon kullananların oranı ise yüzde 70.

Doğallığımızı bilinçli bir şekilde dijital dünyaya teslim ettiğimiz yaşam tarzımızda bazı alışkanlıkları fazlasıyla abarttığımız bir gerçek. Bağımlılık haline gelen alışkanlıklardan biri olan selfie, akıllı telefonların neredeyse temel kullanım amacına dönüşmüş durumda. İngiltere’de yapılan selfie bağımlılığı anketinin ardından ABD’den gelen benzer bir araştırma, selfie ve sosyal medya bağımlılığının insan hayatını tehdit eden boyuta ulaştığını gözler önüne serdi.

A&T tarafından 18-65 yaş arası 2,067 sürücü üzerinde yapılan ankete göre, katılımcıların yüzde 70’i araç kullanırken akıllı telefonlarını kullanıyor. Daha da ilginci, sürücülerin yüzde 17’si telefonu anlık mesajlara veya iletilere bakmak için değil, selfie çekmek için kullanıyor.

Sürücülerin gelen çağrıları cevaplamak dışında telefonlarını kullanım amaçları şu şekilde sıralanıyor:

– Mesaj yazmak (yüzde 61),

– E-posta okumak veya yazmak (yüzde 33),

– Facebook’a göz atmak (yüzde 27),

– Selfie veya fotoğraf çekmek (yüzde 17),

– Twitter’da gezinmek (yüzde 14),

– Snapchat (yüzde 11),

– Videolu görüşme yapmak (yüzde 10).

Sosyal kampanya ile önlem

Ankette ortaya çıkan diğer istatistiklere göre, katılımcıların ‘dürüst bir çoğunluğu’ sürüş esnasında telefon kullanımının bağımlılık haline geldiğini belirtti.

Sürücülerin yüzde 62’si, telefonlarını kolayca erişebilecekleri bir yere koymaya dikkat ediyor. Twitter kullananların yüzde 30’u, bunu sürekli yaptıklarını itiraf ediyor. Katılımcıların yüzde 22’si ise araç kullanırken sosyal ağlara göz atmanın baığımlılık haline geldiğini belirtiyor.

A&T anketi, şirket tarafından başlatılan ‘It Can Wait’ (Bekleyebilir) adlı kampanyanın bir parçası. Braun Research firması tarafından yapılan anket, sürücülerin dikkatlerini yola vermelerini sağlamak için düşünülen çalışmalardan biri.

Beş yıl önce hayata geçirilen kampanyanın yekililerinden Lori Lee, “İnsanlar o zamanlar bir metin mesajı yazmanın bir hayata bedel olmadığını biliyordu. Bugün, kendiniz ve etrafınızdaki insanların güvenliği için lütfen araç kullanırken telefonu elinizden bırakın” ifadesini kullandı.

Kazaların yüzde 27’si telefonla bağlantılı

GeekWire’da yer alan bilgiye göre, Oklahoma bu ay başında sürüş esnasında mesaj yazmayı yasadışı kılan 46’ncı eyalet oldu. Seattle’da geçtiğimiz yıl 2,249 sürücü telefonla konuştuğu için ceza yedi. Bu sayı, bir önceki yıla oranla yüzde 22 artışı temsil ediyor.

Cnet’te yer alan bilgi ise sanılanın aksine telefonla uğraşmanın birçok kazaya neden olduğuna işaret ediyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin verilerine göre, geçtiğimiz yıl yaşanan tüm trafik kazalarının yüzde 27’si telefon kullanımıyla bağlantılıydı.

Sürüş esnasında telefonla konuşmak yüzde 27 ile ana kaza nedeni olurken, mesaj yazmak yüzde 6 ile ikinci sırada geldi. ABD’de araç sürerken mesaj yazmanın halen yasal olduğu eyaletler Arizona, Montana, Missouri ve Texas.