Astronotlara özel ateşleme manzarası

Okuma süresi: < 1 dakika

SpaceX, yedi mürettebatlı uzay kapsülü Dragon V2’nin acil iniş denemesine ait görüntüleri yayımladı. Saatte 160 kilometre hıza 1,2 saniyede ulaşan kapsül, astronotlar için geçmişte tanık olmadıkları manzaralar sunacak.

Fütürist ve teknoloji milyarderi Elon Musk’ı, Tesla Motors’dan çok SpaceX ile elde ettiği başarılarla duyuyoruz. SpaceX, ölmeden önce atmosfer dışına çıkmayı hayal eden neslimize ümit veren en son gelişmelerden birinde, Dragon V2 uzay kapsülünü başarıyla test etmişti.

Musk tarafından Mayıs 2014’te tanıtılan kapsül, 2011’den bu yana NASA, ESA ve Roscosmos tarafından kullanılan Soyuz’un kablo ve donanımlarla sıkış tıkış olmuş iç tasarımından oldukça farklı bir görünüme sahip. Musk, konforlu koltuklar, geniş alan ve dijital ekranlarla döşenmiş uzay kapsülünü astronotlar kadar gelecekteki uzay turistleri için de düşünüyor olmalı.

dragonv2_interior

Uzay taksileri geliyor

Boeing ile beraber geçtiğimiz yıl NASA’dan 6,8 milyar dolarlık anlaşma koparan SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) hazırlığı yapılan uzay taksisi bağlantısı için hazırlıklarını da hızlandırdı. İşler beklendiği gibi giderse, Boeing CST-100 ve Dragon V2 2017’de göreve başlayabilir.

İki uzay taksisi sayesinde NASA’nın Roscosmos’a koltuk başına 70 milyon dolar ödemekten kurtulacağını not düşelim. Dragon V2’nin başarılı olan acil iniş denemesi, NASA’nın üçüncü en üst kategori görev seviyesini belirleyen insanlı görevleri için olumlu sinyal verdi.

Yerden 1,524 metre yükseliğe çıkan Dragon V2, 90 saniye sonra paraşütle Atlantik’e sakin bir iniş yaptı. Deneme, uzay kapsülü üzerindeki 270 alıcı tarafından an be an kaydedildi.