Çin’de her yıl yaşanan 200 bin ölümün nedeni

3325
0

YouTube’a düşen bir video, yollarında 105 milyon otomobilin bulunduğu Çin’de trafiğin insanları ne hale getirdiğini özetliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre Çin’deki trafik kazalarında her yıl 200 bin insan hayatını kaybediyor. Ancak 1,4 milyarı aşan nüfusuyla yolları araç cehennemine dönen ülkede kazalar kadar öne çıkan bir diğer sorun, trafikte sinir krizi geçiren sürücüler.

İstanbul’da sürücü veya yolcu olarak çektiğimiz zulmün uç noktasını temsil eden Çin’in ana yollarında, her yıl on milyonlarca trafik kuralı ihlali yaşanıyor. CNN’de yer alan istatistiklere göre, 2012 ile Nisan 2015 arasında polis kameralarına takılan ihlallerin sayısı 104 milyon.

Bu ihlallerin birçoğu, yukarıdaki videoda erkek sürücünün delirmesine neden olan yanlış şerit değiştirmekten kaynaklanıyor. Polis verilerine göre trafiği aksatan en büyük sorun, ağırlıklı olarak sıkışıklıktan kurtulabilmek için yapılan hatalı şerit değiştirmeler. Trafik kurallarının ihlali, patlama eşiğindeki sürücüleri birçok kez kavgaya sürüklüyor ve herkes hastanelik olan kadın sürücü kadar şanslı olmayabiliyor.

Kavgalar acemi sürücü artışıyla patladı

Küresel ısınmayı tetikleyen kömür ve petrol bazlı ekonomik gelişme, Çin’deki otomobil sahiplerini de doğru orantıda artırdı. Özel araç sayısı 2014’te yüzde 20 artarak, 105 milyona ulaşınca, Şanghay, Pekin ve Hong Kong gibi büyük kentler başta olmak üzere yoğun nüfuslu yerleşim bölgelerinde trafik kilitlendi.

Çin’de her yıl trafiğe 28 milyon yeni sürücü dahil oluyor.

CNN’e açıklama yapan Pekin Gongjiao Sürücü Okulu’ndan Geng Guizhi, her ay 10 bin kişinin ehliyet başvurusu yaptığını söylüyor. Sürücü kursunda bile arka arkaya sıralanmış yüzlerce araç ancak kaplumbağa hızında ilerliyor. Geng, ‘sürücülere sabırlı olmalarını burada öğrettiklerini’ söylüyor.

Ancak ‘yol vermedin’ gerekçesinin başını çektiği kavgalarda trafikteki öfkeyi dindirmek, İstanbul trafiği akla geldiğinde imkansız olsa gerek. Dahası, Çinliler kadın-erkek yolda kavga etmeye çok hevesli.

Sadece bu ay içinde biriken örneklerden bir tanesi, Xuzhou kentinde şerit değiştirirken otobüsle çarpışan bir kadına ait. Kadın sürücü kazanın ardından olay yerine çağırdığı iki erkek arkadaşına otobüs şoförünü dövdürtmüş.

Aynı hafta Kunming kentinde yaşanan kazada, bir sürücü bilet gişesinde yaşlı bir yayayı ezerek öldürüyor. Ardından ölen kişinin yakınlarından meydan dayağı yiyor.

Videoda yer alan görüntüler ise 3 Mayıs’ta Chengdu kentinde iki araç arasındaki kovalamacaya ait. Erkek sürücü, delirdikten sonra yakaladığı kadını yere yapıştırdığı yetmezmiş gibi tekmeliyor, ayakkabısının tabanıyla üzerine basıyor (Aşağıdaki farklı bir açıdan).

İyi niyet yetersiz…

Ülke genelinde tartışmaya neden olan görüntüler, kadının hatalı olması nedeniyle birçoklarının aleyhine tepki vermesine neden olmuş. Polis ve devlet yetkilileri ise sadece ‘sakin olun’ çağrısı yapmanın yetmediğini farkında.

Çin’de trafiğe her yıl yaklaşık 28 milyon yeni sürücü ekleniyor. Sadece 10 tanesinin dikiz aynasına bakmadan süratle şerit değiştirmesi demek, 10 potansiyel kaza demekken, 105 milyon aracı hesaba kattığınızda durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

TV programlarında kamu spotlarıyla bilinçlendirici videolar sunan devletin akıllı araç teknolojisini teşvik etmesi faydalı olabilir.

Not: Pekin yollarında gülme krizine neden olaylar da olmuyor değil. Aklımızdan çıkmayan bir scooter sürücüsü gibi… 

Previous article‘Facebook’ta en çok narsist insanlar paylaşım yapıyor’
Next article‘USS Enterprise’ oyun stüdyosuna dönüştü
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.