Ana sayfa Foto Galeri Akıllı telefonların altın çağında sahip olacağı 18 özellik

Akıllı telefonların altın çağında sahip olacağı 18 özellik

1039
0

Görüntülü sohbet, anında mesajlaşma, video izleme, müzik dinleme ve mobil ödeme gibi fonksiyonları bulunan akıllı telefonlar, birçoğumuz için neredeyse eksiksiz ürünler. Ancak her ne kadar bize çok renkli ve tatmin edici gelseler de, akıllı telefonlar ‘tüketici ihtiyaçlarıyla’ kısıtlı kalmayacak.

Elektronik sanayisinin en geniş kitlelere ulaşan deneme tahtasını temsil eden akıllı telefonlar, yakın gelecekte bugün ihtimal vermediğimiz birçok teknoloji sunacak. Her gün kullandığımız özelliklerin performansı ise katlarca artacak. Nihayetinde dünya nüfusunun yarısına erişmesi beklenen akıllı telefonlar kullanmanın şart değil, yasaya bağlandığı bir hayatta kalma malzemesine dönüşebilir.

Teknolojik gelişmeler ve üretici firmaların projeleri kapsamında, akıllı telefonların gelecekte sahip olacağı özellikleri üç kategoriye ayırma gereği duydum. ‘İleri teknolojiler, ‘hayatı kolaylaştıracak özellikler’ ve ‘güncellenecek özellikler.’

1Akıllı telefonlara gelecek ileri teknolojiler:
Artırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış gerçekliğin, normal algılarımızın üzerine eklenen görsellik teknolojisi olduğunu biliyoruz. Ağırlıklı olarak görüntü, grafik, ses ve GPS verilerini artırmak için geliştirilen uygulamalarla karşımıza çıkan artırılmış gerçeklik, yakın gelecekte tüm akıllı telefonlara uyumlu olacak. Aracınızda yol tarifine bakarken telefonunuzun ekranında üç boyutlu bir harita görecek, dahası görüntülü sohbetleri hologram olarak yapabileceksiniz. Günümüzde özellikle GPS sistemiyle uyumlu olarak geliştirilen AR uygulamaları, ileride gerçek zamanlı olarak telefonunuzun çevreden bilgi toplamasını da sağlayacak. Böylece kameranızla görüntülediğiniz bir yerin haritasını çıkarabilecek, mekanlar hakkında en güncel bilgileri alabileceksiniz.