Ana sayfa Yaşam Ambulans beklerken akıllı telefonla oynadı

Ambulans beklerken akıllı telefonla oynadı

473
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Çin’de akıllı telefon bağımlısı bir motosiklet sürücüsü, kaza yaptıktan sonra yığıldığı yolun üzerinde oyun oynayarak ambulans bekledi.

Anormal nüfusu nedeniyle süper saçma olayların yaşanma ihtimali en yüksek yer olan Çin, yine benzerine rastlamadığımız bir olaya tanık oldu. Hunan eyaletinin başkenti Changsha ketinde, bir motosiklet sürücüsü karşısına çıkan otomobille çarpıştıktan sonra yere yığıldı. Yerden kalkamayan (muhtemelen) sürücü, ambulans beklediği esnada durumu bozuntuya vermeden akıllı telefonuyla oyun oynadı.

Çin’in People’s Daily sitesinde yer alan habere göre, motosiklet sürücüsü kazada yaralandı ve yerden kalmayacak durumdaydı. Ancak ilk olarak Weibo’da beliren fotoğraflara bakılırsa, mobil bağımlısı açık kalmayı başaran bilincini yakınlarına haber vermek veya yardım istemek yerine telefonla oynayarak kullandı.

Daily Mail’de yer alan bilgiye göre, götürüldüğü hastanede telefonunu şarj etme imkanı bulan sürücü tedavisinin ardından taburcu edildi. Weibo’da yapılan yorumlar ise adı bilinmeyen adamın tazminat alabilmek için yerden kalkmadığı görüşünde. Ancak bu durumda yaralanmış bir insan numarası yapması yerine oyun oynamaması gerekiyordu.

bike_accident243253

Tuvalette dergi okumak yerine sosyal medyada gezinmek veya oyun oynamak anormal olmayabilir. Günde ortalama 150 defa kontrol ettiğimiz akıllı telefonların kriz anlarında bile birinci sıraya çıkması ise araştırılması gereken bir duruma dönüşebilir.

Akıllı telefonların dikkat dağıtmada ne kadar başarılı olduğu ise yakın zamanda yapılan araştırmalarda fazlasıyla gözler önüne serildi. ABD’de trafik kazalarının yüzde 27’si, sürüş esnasında telefon kullanmaktan kaynaklanıyor.