Okuma süresi: < 1 dakika

Yıllar önce Sony Ericsson kullananların hatırlayacağı TrackID, yerini Shazam ve benim de halen kullandığım SoundHound gibi multi-platform ‘app’lere bıraktı. Şarkının ismini bilmediğiniz ya da dilinizin ucunda olup da çıkaramadığınız durumlarda imdadınıza yetişen bu ‘app’ler için düşündükleriniz aşağıdaki videoyu izledikten sonra muhtemelen epey değişecek.

SoundHound’un yeni ürünü Hound, artık bir şarkı ismi arayıp bulmanıza ve bunu ekrana getirerek merakınızı gidermekten biraz öteye geçiyor ve Google Now ve de Apple Siri’den daha gerçekçi ve de akıllı bir asistan tasarlanabileceğini müjdeliyor.

Aklınıza gelen her soruyu sorun

Videoda da görebileceğiniz üzere herhangi bir soru sorduktan sonra bu soruya eklemeler ve çok spesifik detaylar ekleyerek çok hızlı bir şekilde yanıtınızı arayabiliyorsunuz. Türkiye için uyarlayacak olursak; Boğaziçi Köprüsü nerede diye sorup; sonrasında bana oranın yakınında en az 3 yıldızlı ve geceliği 150TL altında olan evcil hayvanımı kabul eden otelleri göster diyebiliyorsunuz.

Yani bu açıdan bakıldığında Hound’a sorup öğrenebilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı gibi dursa da, arkada çalışan ‘API’ları ve bu başarısının sırrını muhtemelen piyasaya çıkmasının ardından daha net anlıyor olacağız.

Kendi sitesinde ilk etapta, Android kullanıcıları davetiye talebi için; iOS kullanıcıları da çıktığında haber almak için e-postalarını bırakabiliyor. Çıktığında İngilizce dışında dil desteği olacak mı belirsiz olan Hound benzeri yetenekli uygulamaları, Türkçe olarak da görmeyi ummak artık imkansız değil gibi duruyor.