Okuma süresi: < 1 dakika

Meksika’nın büyük beyaz köpekbalığı kaynayan sularında çekilen görüntüler, dünyanın en cesur dalgıcını ortaya çıkardı. Kafesle suya dalan dalgıç, bugüne kadar görüntülenen en büyük beyaz köpekbalıklarından bir tanesi kendisine yaklaştığında kafesten çıkarak balığı yüzgecinden itti.

Boyu altı metreyi bulan köpekbalığı, ilk önce yutmak istercesine hamle yaptığı dalgıcı daha sonra dikkate almadan kafesin etrafında gezinmeye devam etti.

 

Canavar köpekbalığı görmek artık zor

Meksika’nın Baja California eyaletinin yaklaşık 200 kilometre batısında kalan Guadalupe Adası’nda çekilen görüntüler, Facebook’ta bir gün içinde 2,5 milyondan fazla izlendi.

Görüntüleri paylaşan Mauricio Hoyos Padilla, dev köpekbalığına ‘Deep Blue’ adını verdi. Deniz biyoloğu olduğunu sandığım Padilla’nın geçtiğimiz yıl etiketlemeyi başardığı Deep Blue, aynı yıl Discovery News belgeselinde yer almış. Padilla, belgeselde yer alan görüntülerle beraber çektiği bu sahneyi ilk kez paylaştı. Köpekbalığının 50 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Her yıl 100 milyon tanesi avlanan köpekbalıklarından geriye bu kadar büyük olanlarının kalmış olduğunu bilmek aslında ufak bir teselli.