NASA fotoğraflarında beliren gizemli ışıklar ve tuhaf nesnelerle heyecanlanan UFO camiası, bu sefer astronominin gündemindeki Ceres’i didikliyor.

Dünya dışı akıllı varlıkların olup olmadığı cevaplamak istediğimiz en büyük sorulardan biri. NASA, bu soruyu Mars’taki bakteriler veya Europa’daki sualtı canlılarıyla cevaplamak isterken, UFO araştırmacıları kesin delil istiyor. Kesin delil olarak akla gelenler uzaylılara ait üsler veya uzay araçları.

Rosetta uzay aracı, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına ait yakın çekim görüntüleri elde etmeye başladığında komplo teorisyenlerinden gelen yorumlar beni güldürmüştü. Dünya dışı akıllı varlıklara inanan birisi olarak bu yorumlara güldüm çünkü 4 kilometre genişliğindeki gök cisminde antenler olduğu, bir nevi uzaylı iletişim bürosu yer aldığı iddia ediliyordu.

Gerçekçi olunduğu zaman, Güneş’in etkisiyle buharlaşacak bir toz tanesi üzerine uzaylıların antenler dikmesi mantıklı değil. Dahası, sıfıra yakın çekim gücüyle Philae’nin bile doğru düzgün inemediği ve sürüklenerek kaybolduğu bir toz tanesi uzaylıların ne işine yarayacaktı? Milyonlarca yıl öncesinden geleceğimizi tahmin edip binlerce trilyon kuyrukluyıldız arasından 67P’yi bize mesaj göndermek için seçtiler ve ESA’ya (Avrupa Uzay Ajansı) ‘buraya gelin’ dediler?

67P kuyrukluyıldızı. [ESA]
67P kuyrukluyıldızı. [ESA]
Rosetta görevinin tarihçesine bakıldığında bu tür uçuk kaçık düşünceler bile zemin bulamıyor. İlk olarak 1969’da keşfedilen 67P’nin varlığı Svetlana Gerasimenko tarafından doğrulandı ve konumu Klim Churyumov’un hesaplarıyla tespit edildi. Rosetta, 2004 yılından önce yapılması beklenen ateşlemesinde aslında 46P/Wirtanen kuyrukluyıldızına gönderilecekti. Ateşleme ertelenince, ikinci alternatif olan 67P seçildi.

67P’de uzaylılar olduğu geyiği çabuk sona erdi ancak Ceres sadece UFO meraklılarının değil, NASA’nın da fazlasıyla heyecanlanmasına neden olan içerikler sunuyor.

‘Kraterde yarasa uzay aracı var’

Cnet’te yer alan bir yorum, ‘cüce gezegenin’ yüzeyinden yükselen ‘5 kilometrelik’ piramit dağın aslında gerçek bir piramit olabileceği yönünde. Bu tabii ki şakayla karışık bir iddia.

CNN’de ise piramidin milyonlarca yıl önce yaşamış galaktik bir imparatora adanmış bir yapı olabileceği veya yakında karşılaşacağımız uzaylı efendilerimizin evi olabileceği yorumları yer alıyor.

Dawn uzay aracının 4,400 km mesafeden çektiği fotoğraflarda yer alan dağın nasıl ortaya çıktığı merak konusu. Çünkü özellikle Mars’ta yer alan kraterler içinde veya civarında oluşmuş dev dağlara kıyasla, Ceres dağı düzlükte yer alıyor.

nasa_ceres_piramit_dag

Henüz piramit dağı inceleme şansı bulamayan bazı ufologlar, Dawn’ın gönderdiği fotoğraflarda uzay araçları tespit ettiklerini iddia ediyor. YouTube’da yer alan bir videoda, krater içinde yarasa şeklinde uzay aracı olduğu öne sürülüyor ve anlatım yapan kişi ‘kesin bir yargıyla’ bunu savunuyor. Bir diğer videoda ise yörüngede görüntülenen UFO var…

Gizemli ışıklar neyin nesi?

NASA’nın arkasında ne bulacağını veya ne cevap uyduracağını en merak ettiğim olay ise Ceres üzerindeki parlak noktalar. Nokta diyoruz ama Dawn yaklaştıkça daha fazlası ortaya çıkan bu noktaların iki tanesi fazlasıyla büyük.

Twitter’da paylaşılan bir fotoğraf son derece ilginç. Fotoğrafta, 582 kilometrekare yer kaplayan iki parlak nokta ile Las Vegas’ın gece uzaydan görünümü karşılaştırılmış.

Kömür santrallerinin yanı sıra dünyanın en büyük barajlarından Hoover’ın elektriğini kullanan, buna rağmen dünyanın en büyük güneş santrali Ivanpah’ın bile tüketimi açığını kapatamadığı Las Vegas, 352 kilometrekarelik parlaklığıyla Ceres’teki benzerine yetişemiyor.

[@Chris_Reher/Twitter]
[@Chris_Reher/Twitter]
NASA’nın düşündüğü gibi bu parlaklıklar gerçekten buz veya tuzdan mı kaynaklanıyor? Yoksa Ceres üzerinde uzaylıların dev bir parti şehri mi var?

NASA, en son açıklamasında, Dawn’ın Ağustos ayında Ceres’e daha da yaklaşarak soru işaretlerine cevap bulacağını belirtti. Ceres’teki ışıkların buz ve tuz olabileceği gibi ‘diğer alternatiflerin de düşünüldüğünü’ ifade edildi.

Acaba o alternatiflerden bir tanesi NASA yetkililerini endişelendiriyor mu? : )

Önceki İçerikİşinizi batırabilecek 5 insan tipi
Sonraki İçerik‘Samsung telefon bataryasıyla fotoğraf çalıyor’
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.