ABD ve Japonya robot düellosunda kapışacak

1047
0
Okuma süresi: 2 dakika

Robotik teknolojisinde en gelişmiş iki ülke, kozlarını arenada paylaşacak. Japon Kuratas ekibi, ABD’li MegaBots’un düello teklifini kabul etti.

ABD’nin engelleri atlayan robot çitası ve Japonların piyasaya çıktığı anda yok satan insansı robotu, her iki ülkenin robotik alanında ne kadar ileri olduğuna dair sadece birer örnek. Parmak boyunda robotlardan insan boyutundaki makinelere kadar robotik teknolojisinde sınır tanımayan ABD ve Japonya, sonunda kozlarını anime tarzında paylaşmaya karar verdi: 4 metre boyundaki robotlar ringe çıkacak.

Beklenmedik düellonun baş kahramanı, adını geçtiğimiz yıl Kickstarter projesi ile duyuran 4,5 metrelik MegaBots. Tıpkı animelerde olduğu gibi bir pilotun kontrol ettiği robot, sponsorları sayesinde ileri mühendislik harikasına dönüştü ve arenada dövüşecek kabiliyet kazandı.

Haliyle müzede sergilenmek yerine kendisine rakip arayan MegaBots, Japonya’nın Kuratas robotunu gözüne kestirdi. Dövüşmek yerine birkaç yıldır fuarları gezen Kuratas, düello teklifine anında olumlu yanıt verdi.

‘Büyük robotlar Japonya’nın işidir’

MegaBots, ana sayfasında yer alan videoda, ‘tam fonksiyonlu dövüş robotu Mark 2’yi tamamladıklarını’ belirterek, Kuratas ekibine “Bizde de dev bir robot var. Ne olacağını biliyorsunuz. Sizi düelloya davet ediyoruz” mesajı verildi.

MegaBots ve Kuratas, çeşitli silahlara sahip oldukları gibi teke tek dövüş yapabiliyor. MegaBots saatte 160 kilometre hızla paintball fırlatabiliyor. 3,8 metre boyunda, 4,5 ton ağırlığındaki Kuratas ise teke tek dövüşte öne çıkarken mermi ateşleyebiliyor. Popular Science’da yer alan bilgiye göre robot dakikada 6,000 bin mermi ateşleyebiliyor.

Kuratas. [Plastic Pals]
Kuratas. [Plastic Pals]
Japonya, kavga eden dev robot sanayisini canlandıracak ilk dövüş için oldukça iddialı. Kuratas’ı geliştiren Suidobashi Heavy Industry firmasının CEO’su Kogoro Kurata, ‘büyük robotların Japonya’ya özgü olduğunu belirterek kazanmaları gerektiğini’ söyledi.

Kurata, “Tepkim ne mi oldu? Yapmayın çocuklar, daha iyisini yapabilirsiniz… Dev bir şey yapıp üzerine silahlar eklemek tam Amerikan işi” ifadesini kullandı.

Teknoloji dünyası için fazlasıyla heyecan verici olacak dövüş ne zaman ve nerede yapılacak henüz belli değil. Amerikan takımı dövüşün nerede olacağını Japonların belirlemesini istiyor. Eğer düelloda beklendiği kadar iyi bir seyir çıkarsa, yeni bir eğlence sektörü doğmuş olacak.