Almanya’da sincap beslemekle görevli üç bakıcının beyin iltihabı nedeniyle ölmesi, yeni bir virüs endişesi doğurdu.

Yarasalarda MERS virüsüne rastlanmasının ardından, sincaplarda da öldürücü bir hastalığın izleri bulundu. Üç kişinin ölümüne neden olan virüsün, genelde atlar, koyunlar ve kuşları etkilediği bilinen ‘bornavirus’ grubuna girdiği düşünülüyor.

Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nden (ECDC) yapılan açıklamaya göre, virüsler insanlarda hastalığa neden oluyor. Dahası, ‘giderek artan bir tehdide’ işaret ediyor olabilir.

LiveScience’da yer alan bilgiye göre, hayatını kaybeden üç kişi 60 ve 70’li yaşlarında, sık sık görüşen arkadaşlardı. Birçok sincap türü besleyen üç kişiden en az ikisi, sincapların neden olduğu tırmık ve ısırık izleri taşıyordu.

Üç erkeğin 2011-2013 arasında beyin iltihabına yakalandığı ve yüksek ateş, halsizlik ve yürüme bozukluğu gibi semptomların ardından hastaneye kaldırıldığı biliniyor. Üç hasta, yoğun bakım ünitesinde tedavi görmelerine rağmen teşhis konmasının 2 ila 4 ay sonrasında hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden erkeklerden birinin beslediği sincaba genetik analiz yapıldığında, ‘VSBV-1’ adı verilen yeni bir bornavirus tespit edildi.

“Sincaplara yaklaşmayın”

Yapılan otopsilerde üç erkeğin de beyin dokularında virüsün izine rastlanırken, kanlarında ve omurilik sıvılarında virüse karşı koymak için bağışıklık sisteminin geliştirdiği antikora rastlandı. Sonuç olarak, virüsün beyin iltihabına yol açtığı kesinleşti.

New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, VSBV-1 sincaplardan bulaşan yeni bir virüs olarak tanımlandı.

ECDC, sincaplara fazla yaklaşılmaması ve beslenmemesi gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan’da 2012’de ortaya çıkan ve 100’den fazla kişiyi öldüren Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS), bu yıl içinde Güney Kore’de 32 can almıştı. Virüsün insanlarda görülen türünün yarasalardaki ile yüzde 100 benzer olduğu tespit edilmişti.