Ana sayfa Foto Galeri Gelecekte yaşam tarzımızı tamamen değiştirecek 8 ev konsepti

Gelecekte yaşam tarzımızı tamamen değiştirecek 8 ev konsepti

1397
0
Okuma süresi: 4 dakika

Yenilenebilir enerji ve yapı malzemesi alanında yaşanan gelişmeler, gelecekte insanların şehir stresinden uzak doğayla iç içe evlerde yaşamasına olanak verecek. Hatta, bulutların arasında gezinecek bir eviniz bile olabilir.

Yeşilin çok az göründüğü beton ormanlarda yaşayan milyonlarca insanın neredeyse hiçbir gün ayağı toprağa değmiyor. Stresin yanı sıra konutların pahalılığı ve deprem ve sel gibi doğal afet korkusu yaşam alanlarımızın acilen değişmesi gerektiğine işaret ediyor. Kullanılan yapı malzemesi doğaya uyumlu olan ve yenilenebilir enerjiye dayanan akıllı evlere yavaş yavaş adım atıyor olsak da, en büyük değişim teknoloji ve tasarımın doğada bir araya geldiği fütürist tasarımlar olacak.

Geleceğin akıllı evleri sadece şehirlerde değil, bir çölün ortası veya bir yamacın ucu gibi her türlü doğal ortamda inşa edilecek. Daha doğrusu bazıları taşınabilir olacak, diğerleri sökülüp takılacak, hatta hareket edebilecekler.

Size hangisinin daha uygun olduğuna göz atmak, gelecekte imkanınız olursa tercih şansınızı kolaylaştırabilir:

1Skysphere (Gök Küresi)

Yeni Zelandalı mühendis ve tasarımcı Jono Williams’ın fikri olan Skysphere, şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için ideal bir seçim olacak. Yerden 10 metre yükseklikte bulunan küre şeklindeki ev camekan duvarları sayesinde doğa ve gökyüzünün 360 derece keyfini çıkarmanızı sağlyor. 50 bin dolar bütçeyle üç yılda hazırlanan ev Android tabanlı bir bilgisayarla çalışıyor. Tüm işlemlerin ses komutlarıyla gerçekleştirildiği Skysphere, kumsallar için de uyarlanacak.