Ana sayfa Foto Galeri Gelecekte yaşam tarzımızı tamamen değiştirecek 8 ev konsepti

Gelecekte yaşam tarzımızı tamamen değiştirecek 8 ev konsepti

1307
0
Okuma süresi: 4 dakika

Yenilenebilir enerji ve yapı malzemesi alanında yaşanan gelişmeler, gelecekte insanların şehir stresinden uzak doğayla iç içe evlerde yaşamasına olanak verecek. Hatta, bulutların arasında gezinecek bir eviniz bile olabilir.

Yeşilin çok az göründüğü beton ormanlarda yaşayan milyonlarca insanın neredeyse hiçbir gün ayağı toprağa değmiyor. Stresin yanı sıra konutların pahalılığı ve deprem ve sel gibi doğal afet korkusu yaşam alanlarımızın acilen değişmesi gerektiğine işaret ediyor. Kullanılan yapı malzemesi doğaya uyumlu olan ve yenilenebilir enerjiye dayanan akıllı evlere yavaş yavaş adım atıyor olsak da, en büyük değişim teknoloji ve tasarımın doğada bir araya geldiği fütürist tasarımlar olacak.

Geleceğin akıllı evleri sadece şehirlerde değil, bir çölün ortası veya bir yamacın ucu gibi her türlü doğal ortamda inşa edilecek. Daha doğrusu bazıları taşınabilir olacak, diğerleri sökülüp takılacak, hatta hareket edebilecekler.

Size hangisinin daha uygun olduğuna göz atmak, gelecekte imkanınız olursa tercih şansınızı kolaylaştırabilir:

2Uçurumun tadını çıkarmak isteyenlere özel

Yazar Curzio Malaparte için 1942’de inşa edilen Casa Malaparte’den ilham alan Yunanlı mimarlar Laertis-Antonios Ando Vassiliou ve Pantelis Kambouropoulos, Capri Adası’ndaki evin bir benzerini yeraltına uyarlamak istiyor. Amaç, bir yamacın içine inşa edilecek evi tamamen doğal görünüme entegre etmek ve doğanın bütünlüğünü korumak. Asansörle inilecek evin çatısı havuzdan oluşuyor. Doğayla iç içe olan her ev gibi manzaranın öne çıktığı tasarım, hem uçuruma hem de gökyüzüne dalıp gitmek için cam duvarlara ve balkona sahip.