Okuma süresi: 5 dakika

Mobil cihazlar ve sosyal medyanın ardından teknolojideki en büyük trendlerden biri haline gelen drone’lar, girişimci dünyasının yaratıcılığından en çok faydalanan ürünlerden biri. Günümüzde üretilen her drone, görüntü almak ve veri iletmek amacıyla kullanılabilirken, spesifik ve yan kullanım özellikleri de sunuyor. Uzmanları ve meraklıları için birçok iş ve sosyal yaşamda büyük bir pay kapmaya başlayan drone’lar, yakın zamanda birçok insanın hayatını kurtarmak için de kullanılacak.

ABD’de drone uçurma izni alan 500’den fazla şirket bulunuyor. ABD’nin yanı sıra birçok ülkede drone’lar devlet ve kurumlara bağlı olarak sosyal hayatta aktif rol almaya başlıyor. İnsan sağlığı ve arama-kurtarma alanında oynadığı rol dahil olmak üzere, drone’ların üstlendiği çeşitli rollere kısaca göz atalım:

1Tarım arazilerini koruyacak

Avustralya merkezli Ninox Robotics, hükümetten aldığı izinle tarım arazilerinin denetim görevini üstlenecek. Avustralya Sivil Havacılık İdaresi ile birlikte çalışacak olan firma, tarım arazilerinin rutin kontrolünün yanı sıra yangınları tespit edecek ve hayvan sürülerini gözlemleyecek. Daha da önemlisi, tahıllara zararlı hayvan ve böcek sürülerinin tespitini drone’lar yapacak. Çiftçi ve kurumlara gerçek zamanlı veri iletimi yapacak drone’lar, 400 metreye kadar yükselebilecek. Saatte maksimum 120 kilometre hıza ulaşan Ninox drone’lar, havada 4 saat kalabiliyor.

Arazi kontrolü teknolojisinde öne çıkan bir diğer firma İsrail merkezli Bluebird Systems. Firmanın kanat genişliği 3 metreye ulaşan drone’ları, koyun sürüsü içinde gezinen iki köpeği biri termal iki kamerasıyla tespit edebiliyor.