Okuma süresi: 2 dakika

Rus pilot Sergey Ananov’un başından geçenler, birkaç yıl içinde buzullarda geçen bir gerilim filmine dönüşebilir. Moskova’dan Haziran ortasında R-22 helikopteriyle havanalarak dünya turuna çıkan Ananov, tarihe geçeceği denemenin sona ermesine sadece 4 bin kilometre kala Arktik kıyılarınca facia yaşadı.

Yaklaşık iki gün boyunca dondurucu soğukta kutup ayılarıyla baş başa kalan Ananov, elinde kalan son işaret fişeğinin görülmesi sayesinde kurtuldu.

Atlantik’in kuzeyinde kalan Davis Boğazı’nı geride bırakmak için Iqaluit’ten Grönland’a havalanan Ananov, motora enerji veren kablolardan biri kopunca buzulların olduğu bölgeye çakıldı.

Sergey Ananov dünya turundaki bir kalkış öncesinde. [Facebook]
Sergey Ananov dünya turundaki bir kalkış öncesinde. [Facebook]
Başından geçenleri RIA Novosti’ye anlatan Ananov, “Helikopter kontrolden çıktı, buz alana düşmeye çalıştım ama başaramadım. Son çareyle buzdan 50-100 metre uzağa düştüm. Helikopter 30 saniye içinde sulara gömüldü” ifadesini kullandı. Enkazdan yüzerek uzaklaşmayı başaran Ananov, GPS donanımını ise geride bırakmak zorunda kaldı.

Yüzen bir buz kütlesine ilk başta imkansız gibi görünse de tırmanmayı başaran Ananov, kendisini rüzgarın bir araya getirdiği buz kütlelerinden bir adada buldu.

‘Kutup ayılarını korkuttum’

Gerilim filminin en can alıcı sahneleri bu andan itibaren başladı. Ananov’un anlattığına göre saklanması yeterli kalmayınca kendisine yaklaşan kutup ayılarını korkutarak uzaklaştırması gerekti.

Can kurtaran salının altına saklanarak kendisine yaklaşan üç kutup ayısından saklanmayı başaran Ananov, ayıların iyice yakınına sokulmasıyla stratejisini değiştirdi.

CTV News’e verdiği bilgiye göre, salın altından çıkmak zorunda kalan Rus ellerini yukarı kaldırıp gürleyerek ayıları korkuttu. Hatta, kovaladı. Ananov, sürekli titremekten vücudunun kontrolünü bir süre kaybetmeye başladığını söylerken, dondurucu soğukta bir insanın hayatta kalma içgüdüsüyle nelere kalkışabileceğine en iyi örneklerden biri oldu.

Sergey Ananov, 34 bin kilometreyi geride bırakmıştı. [Facebook]
Sergey Ananov, 34 bin kilometreyi geride bırakmıştı. [Facebook]

En son fişek kurtardı

Yoğun sis nedeniyle işaret fişeğini kullanmak için uygun zaman bulamayan Ananov, GPS cihazı olmadığı için kimseyle bağlantı kuramadı. Bir an ümidini yitirdiğini söyleyen Ananov, elinde kalan son işaret fişeği sayesinde kurtuldu.

Havanın açıldığı bir anda uzakta bir gemi gören Ananov, fişeği ateşledi. Kanada Sahil Güvenliği’ne  ait gemideki bir kadın personel, fişeği son saniyelerinde fark etti.

Ottowa’daki Rus Elçiliği’ne götürülen Ananov, ülkesine dönmek için kaybettiği seyahat belgelerini yeniden tamamlamak zorunda.

Ananov, bir ilke imza atacağı dünya turunu yeniden deneyecek mi, şu an bilinmiyor.