Okuma süresi: 2 dakika

Define avcıları, Atlantik kıyılarındaki bir batıktan 1 milyon dolar değerinde altın çıkardı. Altının çıkarıldığı gemi tam 300 yıl önce çıkan bir fırtınada batmıştı.

Florida açıklarında batıkları didikleyen define avcıları, Black Sails dizisini anımsatan bir keşfe imza attı. Batıklardan eşya çıkarma hakkına sahip Queen Jewels firmasıyla anlaşmalı Schmidt ailesi, 17 Temmuz günü değeri 1 milyon doları geçen bir hazine buldu.

Mashable’da yer alan bilgiye göre, altınla dolu olan dahil 11 gemiden oluşan İspanyol filosu, 24 Temmuz 1715 tarihinde modern Küba’nın başkenti Havana’dan yola çıkarak İspanya’nın yolunu tuttu. Erzak ve altın dolu yükü krala sunma hayali kuran denizciler, 31 Temmuz’da Atlantik kıyılarında şiddetli bir fırtınaya yakalandı ve tüm filo denizin dibini boyladı.

[Queen Jewels]
[Queen Jewels]
Denizcilerden 1,000 tanesi ölürken, 1,500 tanesi kıyıya yüzmeyi başardı. Hayatta kalanlar, anında hazine ve erzakları kurtarmaya çalıştı ve büyük kısmı sudan çıkarıldı. Geride kalanlar ise 300 yıllık bir bekleyişe başladı.

Define avcıları bugüne kadar 11 geminin olduğu batığa birçok dalış gerçekleştirdi ancak talih Schmidt ailesine güldü. Yaptıkları dalışta, 60’dan fazla altın eşya ve birçok sikke buldular.

Bir aile köşeyi döndü

TC Palm’da yer alan detaya göre, definedeki en değerli parça, Kral Beşinci Philip için özel olarak basılan ‘Royal’ (kraliyet) damgalı sikke. Altınları keşfettiği anı videoya çeken ve kendinden geçen Eric Schmidt (Google’ın CEO’su değil), Royal damgalı sikke bulmayı başaran nadir insanlardan biri oldu.

Queen Jewels, 4,5 metre derinlikte bulunan definenin 51 altın sikke ve 12 metrelik altın zincir içerdiğini belirtti. Defineden elde edilen gelirin yüzde 20’si Florida eyaletine gidecekken, geri kalanı Queen Jewels ve Schmidt ailesi tarafından paylaşılacak.

İçerdiği batıklarla ‘Define Kıyısı’ adını alan bölgede Schmidt’lerin yaptığı keşif, bana üçüncü sezonunu beklediğim Black Sails’i anımsattı. Definenin bulunduğu 1715 yılında geçen olaylarda, Bahama Adaları’nda korsanlık yapan Kaptan Flint, İspanyol hazine gemisi Urca de Lima’nın peşine düşüyor. Dizinin yeni sezonu Ocak 2016’da başlayacak…