Okuma süresi: < 1 dakika

Wikileaks, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) devletler arası casusluk operasyonun sadece 35 dünya liderinin telefonlarını dinlemekle yetinmediği ortaya koyan yeni bilgiler sundu.

‘Target Tokyo’ adıyla açıklanan belgede, NSA’in Japonya’daki üst düzey 35 hedef belirlediği ve aralarında Mitsubishi’nin de bulunduğu firma ve kurumlardan bilgi çaldığı belirtildi. NSA, ABD-Japonya ilişkilerinden ticari anlaşmalara ve Shinzo Abe hükümetinin gizli tuttuğu iklim değişikliği verilerine kadar birok belgeye sızdı.

Japon hükümetini hedef alan 2007 tarihli ilk saldırının ‘Abe girişimi’ olarak adlandırıldığı ve Japonya’nın 2050 itibariyle karbon yayılım oranını azaltmayı içeren raporuna ulaşıldığı belirtildi. Abe’nin aynı yıl içinde ABD eski başkanı George Bush’a raporu açıklamaya karar vermesi, Japonların casusluk girişimini fark ettiğine işaret ediyor olabilir.

Küresel sızıntı ağı

Japonya bir sonraki yıl Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Enerji Kurumu’nun (IEA) itirazlarına rağmen iklim değişikliğine bölgesel bir yaklaşım göstereceğini açıklamıştı. NSA Japonya’nın bu kararındaki sebepleri ve bölge ülkeleriyle karbon salınım oranlarının kesilmesi için atılacak adımlara kadar tüm bilgilere ulaştı.

NSA, gizli belgelere ulaşmanın yanı sıra Japon hükümeti yetkililerinin görüşmelerini de takip etmiş. Dört tanesi ‘TOP SECRET’ olarak işaretlenen raporlardan bir tanesi, ‘REL TO USA, AUS, CAN, GBR, NZL’ olarak işaretlenmiş. Bu da, ABD’nin ‘Five Eyes’ denilen istihbarat ortaklarını temsil ediyor. Yani Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda.

Bu ağın hem Atlantik hem de Pasifik’te kuzey ve güney yarımküreleri kapsayan geniş bir yapı oluşturduğuna dikkat çekelim.