Okuma süresi: 2 dakika

Facebook’un kadınlarda neden olduğu özgüven eksikliğinin, sağlıksız diyet yöntemleri tercih edilmesine neden olduğu ortaya çıktı.

Facebook’un sosyal medya kullanıcılarının ne kadar vaktini öldürdüğü ve özgüven sorununa yol açtığı geçmişteki araştırmalarda yeterince ortaya konmuştu.

Journal of Adolescent Health dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma ise Facebook’un genç kadınların sağlığını bozma riski doğurduğunu gösterdi. Üniversite çağındaki 128 kadının katıldığı ankete göre, Facebook fotoğraflarında kendilerini başka insanlarla kıyasladıkları zaman kadınların özgüveni sarsılıyor.

Fotoğraf karşılaştırmaları sonucunda içine girdikleri ruhsal durum, genç kadınların hızla kilo kaybetmek için hap kullandıklarını, daha da kötüsü yemek yemek yerine içkiyi artırdıklarını ve yediklerini çıkarmaya çalıştıklarına işaret etti.

Araştırma, Facebook’ta daha az vakit harcayan ve fotoğraf kıyaslamasına girişmeyen kadınların vücutları hakkında olumsuz düşüncelere kapılmadıklarını ve sağlıksız diyetlere başvurmadıklarını gösterdi.

Etiketlenmek endişe doğuruyor

Araştırmanın başında yer alan North Carolina Tıp Okulu’ndan psikiyatr Stephanie Zarwas, “Bu bir nevi iki uçlu kılıcı andırıyor…Eğer Facebook’u vücut güzelliğinizi ölçmek için kullanıyorsanız birçok riskle karşılaşabileceğiniz gibi düzensiz beslenmeye başlıyorsunuz. Ancak Facebook’u sosyal ortamınızı ve ilişkilerinizi güçlendirmek için kullanırsanız büyük faydalar sağlayabiliyorsunuz” dedi.

Kafa karıştırıcı durum ise kişinin kendisine ve diğer insanlara ait fotoğrafları değerlendirirken neden olduğu zararın farkına varmaması.

Genç kadınları en çok rahatsız eden ise etiketlendikleri fotoğraflar. Birçoğu görünmek istemedikleri fotoğraflardan etiketi kaldırıyor, arkadaşından aynısını yapmasını istiyor veya ‘Burada çok şişman görünüyorum’ gibi yorumlar yapıyor.

Üç soru sorulmalı

Zerwas’a göre sosyal medya alışkanlıklarının özgüveni ne derece etkilediğini anlamak için üç soru sorulması gerekiyor:

1- Bir fotoğrafı paylaşmak mı yoksa karşılaştırmak için mi paylaşıyorsunuz?

Kendinizi veya arkadaşlarınızı ince göründükleri için mi yoksa fotoğraftaki ifadeleri mi için mi beğeniyorsunuz? Davranışınızı anlamak diğerlerinin çevrimiçi davranışlarını deşifre etmek için de yardımcı olabilir.

2- Facebook’tan çıkarken üzgün mü, gergin mi yoksa kıskanç mı oluyorsunuz?

Geçmişteki araştırmalarda da en çok öne çıkan husus, insanların Facebook’ta paylaşılan güzel yemek veya tatil fotoğraflarından dolayı kıskançlık duyması. Zarwas, bu tür fotoğrafların belli anları yansıttığı ve özellikle çekildiği gibi unsurların hatırlanması gerektiğini düşünüyor.

3- Cevaplarınızla ne yapacaksınız?

Eğer sorgulama sonucunda aldığınız cevapların sizde çok fazla negatif enerji oluşturduğunu düşünüyorsanız, sosyal medya kapasitenizi azaltarak deşarj olmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, Facebook hesabınızı kapatmak önemli bir adım olabilir.