Tianjin patlaması uydudan görüntülendi

1921
0

Çin’in liman kenti Tianjin’de ‘patlayıcı materyal’ içeren iki deponun havaya uçtuğu atom bombasını andıran patlama, meteoroloji uydusundan görüntülendi.

tianjin_0002Pekin’in yaklaşık 150 kilometre güneydoğusunda yer alan Tianjin kentinde dün kimyasal veya silah yüklü olduğu belirtilen iki depo infilak etti. Twitter’da bir anda görüntüleri yağmaya başlayan patlamalar, Xinhua haber ajansında yer alan en son bilgilere göre 12’si itfaiyeci 44 kişinin ölmesine neden oldu.

İlk patlama 3 ton TNT gücünde olurken, şehrin üzerinde alev topu gibi yükselen ikinci patlama 21 ton TNT’ye eşit şiddet oluşturdu.

En az 520 kişinin yaralandığı patlama, 4 kilometre ötedeki binaların camlarını aşağıya indirecek kadar şiddetliydi. Dahası, devasa patlama Japonya’ya ait bir meteoroloji uydusu tarafından görüntülendi.

Patlamaya rağmen çalışmaya devam

Limanda bekleyen yepyeni 1,000 aracı kömüre çeviren patlama, Çin’in hızla sanayileşen şehirlerinde üstü kapatılan en büyük sorunlardan birini de gözler önüne serdi. Yaşam alanlarının sanayi alanlarıyla iç içe geçtiği ve şehir planlamasının eksik kaldığı Çin kentlerinde çok sık kazalar yaşanıyor.

tianjin_001Tianjin, 15 milyonu aşan nüfusuyla Pekin ile birleşerek 130 milyon nüfuslu süper şehir ‘Jing-Jin-Ji’yi oluşturacak kentler arasında yer alıyor. Anormal nüfusunun neden olduğu sorunları aşmaktan uzak olan Çin, süper şehri ile ekonomi çarklarının daha iyi işlediği bir sistem kurmak istiyor.

Çinli yetkililer, yangına rağmen limanın nakliyata devam ettiğini belirtti…