DJI Phantom 2. [DijitalX]
Okuma süresi: < 1 dakika

Hayatımıza hızla giren ve henüz Türkiye’de olmasa da oyuncak niyetine satıldığı ABD’de sağda solda vızıldayarak gezinen drone’lar şüphesiz birçoklarının sinirlerini bozuyor. Kentucky’de Temmuz ayında yaşanan olay da, drone kullanım kurallarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken hassas durumların altını çizer nitelikte.

Yaşanan olayın özeti şu şekilde: Temmuz ayının son günlerinde DJI Phantom 3 drone’u ile arkadaşının Hillview’deki evine ziyarete gelen David Boggs, kısa bir gösteri uçuşu yapmak istedi. Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) belirttiği gibi en az 120 metre yükseklikte henüz uçmaya başlamıştı ki, yakınlarda evi olan William Merideth tüfeğiyle drone’u vurdu.

Polis tarafından gözaltına alınan Merideth, fotoğrafından anlaşılacağı üzerine arazisine girmeyi bırakın, köpeğinizle yakınından bile geçmek istemeyeceğiniz türden birine benziyor. Boggs’un Ars Technica sitesine mahkemeye sunduğu videoyla beraber anlattığı olay, ilk başta Meredith’in suçlu olduğu görüşü doğurdu.

Olay ülkenin gündemine oturan bir dava haline geldiğinde ise yeni detaylar belirdi. Merideth, Ars’a verdiği bilgide, drone’u vurmasından dakikalar sonra dört adamın bir arabayla kapısında belirdiğini ve bir tanesinin “Drone’umu vuran o.ç sen misin” dediğini söyledi. Belindeki Glock tabancayı gösteren Merideth, arazisine girmeleri halinde ateş açacağını söyleyince ‘kabadayılar’ geri çekildi.

Karar: Suçsuz

Mahkemeye sunduğu delillerle suçsuzluğunu kanıtlayacağına inanan Boggs, Merideth’in evinin sadece etrafında dolandığını ve yerden en az 120 metre yükseklikte olduğunu belirtti. Dahası, drone vurulduğunda henüz 2 dakikadır havadaydı.

Ancak komşuların ifadesini dinleyen Yargıç Rebecca Ward, drone’un birkaç defa Merideth’in arazisine yaklaştığına ve gizliliği ihlal ettiğine karar verdi.

Karar karşısında ‘şoke olduğunu’ söyleyen Boggs, Ars’a yaptığı açıklamada ‘yargıcın video deliline dikkat etmediğini ve komşuların ifadesine dayanarak karar verdiğini’ savundu.

Fazlasıyla öfkelenen Boggs, Meredith’e yeniden dava açacak. Amacı, sadece zararını karşılamak değil, üzerine tazminat almak.