Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Özyeğin Üniversitesi DARPA yarışmasında ödül kazandı

Özyeğin Üniversitesi DARPA yarışmasında ödül kazandı

1026
0

Özyeğin Üniversitesi öğrencileri, ABD Savunma Bakanlığı İleri Askeri Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) Missouri Üniversitesi’nde düzenlediği yarışmada yaptıkları final sunumunda ödül kazandı.

Makina Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Şevket Umut Yürüker (Takım lideri), Taha Çakmak, Ahmet Mete Muslu ve Mehmet Beyhatun’dan oluşan; mentorluğunu ise doktora öğrencisi Enes Tamdoğan ile Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Arık’ın yürüttüğü proje, DARPA REV-Con Yarışması’nda “Best Commercial Potential” ödülünü kazandı. Daha önce ABD’den 3500 Dolarlık araştırma desteği de kazanan proje, ekip tarafından yaklaşık 1 yıl önce başlatılan çalışmalar sonucunda küresel yarışmanın 2 fazını da başarıyla geçerek Missouri Üniversitesi’nde final sunumunu yapmaya davet edildi. Bu fazda da takıma 4,000 Dolar ödül verildi.

ÖzÜ Ekibi, ABD Savunma Bakanlığı İleri Askeri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından askeri uygulamalara yönelik, yeni nesil ısı iletim sistemleri geliştirmek üzere düzenlenen küresel yarışmaya inovatif konseptler öngören ve bilgisayar modelleri yardımıyla dizaynlarını geliştirdikleri analizleri de içeren yepyeni bir fikirle katıldı. “Savunma sanayisinde elektronik sistemlerin soğutulması için kullanılacak ileri teknoloji, yüksek ısıl performanslı ve uygulanabilir bir termal konnektörün geliştirilmesini” amaçlayan yarışma, dünyadaki bütün üniversitelere açık olarak internetten ilan edildi.
Elemeler sonucunda son 5 takıma yapılan çağrılar neticesindeki sunumlar, ABD savunma sanayii devlerinden Lockheed Martin, Ratheon, BOEING ve GE gibi dev şirketlerin yanında ABD Savunma Sanayi Müsteşarlığı (DARPA)’dan da üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleşti. Aselsan A.Ş. ile Akım Metal A.Ş.’ den de üretim destekleri alan ÖzÜ Ekibi’nin mentoru Doç. Dr. Mehmet Arık konuyla ilgili olarak; “Savunma sanayii için çığır açabilecek teknolojik araştırmaları ABD’ de DARPA yürütüyor. Ülkemizde de bu tür çalışmaların yapılıyor olmasından ve ÖzÜ Ekibi olarak geliştirdiğimiz teknoloji ile katıldığımız böyle küresel bir sunumda, bu ödülü almaya hak kazanmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sevgili öğrencimiz Şevket Umut Yürüker’in liderliği ve takım ruhu ile arkadaşlarının çalışması, global bir başarıyı gerçekleştirmemizi sağladı. Arkadaşlarımızın fikirlerinin patent başvuruları ÖzÜ Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla yakın zamanda yapılacaktır. Ayrıca lokal endüstrimizin de ekibimize üretim desteği vermiş olması bizim için önemli. Çalışmalarımızı hedeflediğimiz şekilde başarıyla sonuçlandırarak uluslararası prestijimize çarpan etkiler yapıp, gelecek yıllarda bu tür çalışmalara ÖzÜ olarak ev sahibi olmak isteriz” diye konuştu.