Ana sayfa Dünya Sulama kanalı kazarken 600 milyon dolar buldu

Sulama kanalı kazarken 600 milyon dolar buldu

Okuma süresi: < 1 dakika

Tarihin en büyük uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı konu alan Narcos dizisinde, Escobar’ın parasının ‘bir kısmını’ gömerek sakladığı anlatılıyor. Escobar, Amerika ticaretinin büyüdüğü yıllarda o kadar çok para kazanıyor ki, aklaması mümkün olmayan servetinin milyarlarca dolarını parçalar halinde Kolombiya’nın farklı bölgelerine gömmelerini emrediyor.

Wikipedia’da yer alan bilgiye göre, Escobar’ın toprak üzerinde 30 milyar, toprak altında ise 20 milyar dolar serveti vardı. Halen büyük kısmı gömülü olduğu düşünülen servetin büyük bir kısmı, 65 yaşındaki çiftçi Cartolos’un kazmasına denk geldi.

Dondivamag sitesindeki bilgiye göre, Cartolos hükümetten palmiye yağı üretmek için 3,000 dolar yardım aldıktan sonra 200 yıldır ailesinin yaşadığını arazide kazı çalışmalarına başladı. Sulama kanalı açmak için ter dökerken, tıpkı Narcos dizisindeki masum çiftçiye olduğu gibi ne olduğunu anlamadığı bir cisme denk geldi.

Çiftçi Cartolos, Escobar'ın neden olduğu zararları yıllar sonra az da olsa onarmanın imkanını sundu.
Çiftçi Cartolos, Escobar’ın neden olduğu zararları yıllar sonra az da olsa onarmanın imkanını sundu.

Hazine avcılarına motivasyon

Toprağı kazdığında, Breaking Bad’den aklımızda kalan içi para dolu mavi bir varil buldu. Yani, gerçeğinden. İçinde, 6 değil evet tam 600 milyon dolar olduğu anlaşıldı.

Cartolos, her ne kadar kendi arazisinde bulmuş olsa da 600 milyon dolardan bir dolar bile almayacak. Hassas bir konu olduğu için paranın tümü Kolombiya hükümeti tarafından kamu yararına harcanacak. Tıpkı, Escobar’ın politikaya atıldığı dönemlerde yaptığı gibi…

Birçokları, Cartolos’un bulduğu hazinenin ardından ülke çapında kazı çalışmaları başlayacağını öne sürüyor. Hayat nelere kadir olduğunu, on yıllar sonra ortaya çıkan bir servetle bir kez daha görüyoruz.