Ana sayfa Dünya 7 yaşındaki kızına en pahalı elması satın aldı

7 yaşındaki kızına en pahalı elması satın aldı

[Facebook]
Okuma süresi: 1 dakika

Sotheby’s müzayede evinde düzenlenen elmas satışları bana her zaman ‘Kanlı Elmas’ filmini hatırlatıyor. Film çekileli yıllar geçmiş olsa da, esaretin hakim olduğu madenlerden kapitalizmin tepesine uzanan yolculuk hiç değişmeyecek gibi görünüyor.

1 milyon yoksul insan barındıran Hong Kong’da yaşayan milyarder Joseph Lau’nun elmas merakı, yüzde 1’in aşırı şımartılmış zevklerinin ne boyutta olduğuna güzel bir örnek. Kendisi, Cenevre’de düzenlenen açık artırmada, 12,03 ayar Mavi Ay elmasını 48,4 milyon dolara satın aldı. Dünyanın en pahalı elması olarak kayıtlara geçen elmasın, Lau’nın 7 yaşındaki kızı Josephine’e hediye olduğu öğrenildi. Mavi Ay, milyarderin kızına aldığı ilk elmas da değil.

‘Josephine’in Mavi Ay’ı’ olarak adlandırdığı elmasın öncesinde, 28,5 milyon dolar harcayarak kızı için 16,08 ayar bir pembe elmas satın alan Lau, onu da ‘Tatlı Josephine’ olarak adlandırmıştı. Pembe elmas, bir diğer müzayede evi Christie’s tarafından satıldı.

Sotheby’s adına açıklama yapan uluslararası mücevher biriminden sorumlu David Bennett, Mavi Ay’ın ‘renginden bağımsız olarak en pahalı mücevher olduğunu, ayrıca bir müzayede en çok para ödenen mücevheri temsil ettiğini’ söyledi.

Vergilerle beraber 48,6 milyon İsviçre frangı tutan Mavi Ay, karat başına 4,02 milyon İsviçre frangı karşılığında satılmış oldu. Mavi Ay öncesinde en pahalı mücevher unvanı Kasım 2010’da 46,2 milyon dolara satılan ‘Graff Pink’ adlı elmasa aitti.

Evsizleri de düşünecekler mi?

CNN’de yer alan habere göre, Lau 2009’da kızına 9,5 milyon dolara bir elmas daha almış ve ‘Josephine’in Yıldızı’ adını koymuş.

AFP’de yer alan bilgiye göre, 64 yaşındaki Lau geçtiğimiz yıl kumar cenneti Makau’da eski bir devlet yetkilisine rüşvet vermekle suçlandı. Hong Kong ve Makau şehir devletleri arasında suçluları iade etmeye yönelik anlaşma olmadığı için Lau yargılanmayacak.

En pahalı müzayede evlerini hediyelik eşya dükkanına çeviren Lau, McDonalds restoranlarında uyumak zorunda kalan evsizleri bir gün gelir düşünür mü?