Japonya’nın ilk yolcu uçağı gökyüzüne çıktı

Okuma süresi: < 1 dakika

Otomobilden beyaz eşyaya kadar elektronik olanında her ürüne el atan Mitsubishi, yıllardır geliştirdiği yolcu uçağı MRJ’yi de geçtiğimiz hafta içinde ilk kez havalandırarak havayolu taşımacılığına hazır olduğunu ilan etti.

Mitsubishi Regional Jet adını taşıyan ve sırasıyla 76 ve 88 yolcu kapasiteli iki uçak kullanacak olan Japonya, başta Güneydoğu Asya ülkelerindeki olmak üzere bölgesel taşımacılıkta öne çıkmak istiyor. Mitsubishi, küçük şehirlerarasında düzenlenen seferlerde öne çıkan Brezilyalı Embraer ve Kanadalı Bombardier gibi kısa rotalar için tercih edilen en yeni markalardan biri olabilir.

The Verge’de yer alan bilgiye göre, ABD’de birçok havayolu 88 yolcu kapasiteli MRJ90’ı 2017’de filolarına katmak için Mitsubishi ile ön görüşmelere başlamış durumda.

Mitsubishi’yi, en son olarak Türksat 4B uydusundaki rolüyle duymuştuk. Rus Proton roketi ile 17 Ekim’de Kazakistan’ın Baykonur üssünden ateşlenen Türksat 4B, Mitsubishi Electric’in geliştirdiği DS2000 uydu platformuna bağlı olarak geliştirilmişti.