Küresel siber korsan örgütü Anonymous, Paris’te düzenlenen saldırıların ardından YouTube’da yayımladığı 1 dakikalık videoyla IŞİD’e savaş ilan etti.

Business Insider’da yer alan bilgiye göre, IŞİD en yaygın iletişim aracı olan Telegram üzerinden geçtiği mesajda, ‘Anonymous tehdide karşı uyarıda’ bulundu. İngilizce mesajda, Anonymous’u ‘aptallar’ olarak nitelendiren IŞİD, ‘büyük çaplı siber saldırı düzenleyecekler peki neyi hack’leyecekler’ ifadesini kullandı.

Meydan okuyan tavrına rağmen temkinli olan IŞİD, kullanıcılarına gizlilik garantisi veren Telegram uygulamasını kullanıyor. Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen VK’yı kuran Pavel Durov’un kurduğu Telegram, tüm mesajlaşmaları siliyor ve hesapların ‘kendi kendini imha edebilmesi’ seçeneğini sunuyor.

VK’nın Putin yanlısı işadamları tarafından elinden alınmasının ardından Telegram’ı kuran Durov, yeni uygulamasıyla 2013’ten bu yana 60 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı. Durov, Eylül ayında düzenlenen TechCrunch konferansında WhatsApp’in en büyük rakibi olarak beliren Telegram’ın IŞİD tarafından kullanıldığını kabul etmiş ancak kullanıcıların gizliliklerini korumakla yükümlü olduklarını söylemişti.

Paris saldırılarının ardından çark eden Telegram, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, sadece geride kalan hafta içinde 12 dilde kullanılan IŞİD bağlantılı 78 hesabın bloke edildiğini açıkladı.

Anonymous’tan ağır tehdit

Telegram’ın IŞİD’li müşterilerine olan hizmetini kesmeye başlaması uzun vadede örgütü nasıl etkiler bilinmez ama yakın zamanda gözler Anonymous’un neler yapacağına çevrildi.

Anonymous adına YouTube videosunda açıklama yapan Guy Fawkes maskeli örgüt üyesi, “Savaş başladı. Hazırlanın. Anonymous dünyanın dört bir yanından sizi avlayacak. Sizi bulacağımızı ve kaçmanıza izin vermeyeceğimizi bilmeniz gerekiyor” ifadesini kullandı.

Açıklamanın ardından Twitter’da #OpParis hashtag’i açan Anonymous, Salı günü 5,500 IŞİD bağlantılı Twitter hesabının çökertildiğini duyurdu. Pastebin’de sunulan belgelerde ise IŞİD’e bağlı Twitter hesapları, Suriye’deki internet servis sağlayıcıları ve IŞİD bağlantılı e-posta ve Web sunucuları bilgileri verildi.

Anonymous, ‘IŞİD bizi durdurmaya çalışıyor ama biz daha akıllıyız’ notunu düştü. #OpParis’in Twitter hesabında yazan mesaj ise “Sadece Paris değil, aynı acıyı yaşayan diğer ülkeler için. Onları unutmamalıyız” ifadesi yer alıyor.

Charlie Hebdo saldırısının ardından yayımladığı YouTube videosunda IŞİD’i tehdit eden ve on binlerce Twitter hesabının yanı sıra bir tanesi IŞİD’e ait çöpçatanlık sitesi olan çok sayıda web sitesini çökerten Anonymous, Paris saldırılarının ardından ‘dev siber misilleme’ tehidinde bulundu.

Fortune’a konuşan siber güvenlik uzmanı Ben FitzGerald’a göre ‘Anonymous çevrimiçi IŞİD üyelerini ifşa etmeye ve birçok web sitesini kapatmaya’ odaklanacak. IŞİD’in Anonymous tehdidine karşı aldığı tek önlemin ‘Telegram üzerinden gönderilen bağlantıların güvenilirliği kesin olmadığı takdirde açılmaması gerektiği’ uyarısında bulunması.

Anonymous ise ‘bölükler kurduğu saldırıların artacağını’ duyurarak IŞİD’e daha fazlasını yapması gerektiği mesajını veriyor.

Tek cephe Anonymous değil

IŞİD’in siber cephede bir diğer önemli rakibi GhostSec olarak da bilinen Ghost Security Group. IŞİD üyeleri hakkında topladığı bilgileri istihbarat kurumlarıyla paylaştığı bilinen siber korsanlık örgütü, basına verdiği bilgide son 10 ay içinde gerçekleştirdikleri eylemlerin istatistiklerini sundu.

GhostSec’in verdiği bilgiye göre söz konusu sürede IŞİD’e ait 149 web sitesi çökertildi, 110 bin sosyal medya hesabı kapatıldı ve 6,000 propaganda videosu internetten kaldırıldı. Ayrıca birçok terör eyleminin önüne geçilmesini sağlayan bilgiler istihbarat kurumlarıyla paylaşılırken, ABD ve diğer ülkelerde IŞİD militanlarının yakalanması sağlandı.

Güçlü düşmanlarına rağmen sosyal medya alanında çok hünerli olan IŞİD’e karşı verilen savaş kısa sürmeyecek. Washington merkezli düşünce kuruluşu Brooking Enstitüsü‘nün Mart ayında açıkladığı verilere göre, Twitter’da 2014 içinde 46 bin ila 70 bin IŞİD bağlantılı hesap türedi. Hesaplardan ne kadar çok kapatılırsa, yerini hemen bir yenisi alıyor.

Discovery News’e konuşan Michigan Üniversitesi’nden Ortadoğu uzmanı Juan Cole’a göre, bu durum ‘çok başlı yılanın kafasını kesmeye’ benziyor. Öte yandan birçok uzman Anonymous ve GhostSec’in kararlı eylemlerinin IŞİD’e büyük darbe vurduğunu düşünüyor.

Koronos Advisory firmasının kurucusu Michael S. Smith II, GhostSec’in en büyük başarısının, IŞİD sunucularının yerini gizleyen yazılımı deşifre etmek olduğunu belirtiyor. Bu sayede ele geçirilen sunuculardan biri, IŞİD’in ABD’deki devlet çalışanları hakkında elde ettiği bilgilerin ele geçirilmesini sağladı.

Smith, Telegram gibi gizliliği öne çıkaran hizmetlerin IŞİD tarafından kullanılmasının işleri zorlaştıran bir faktör olduğunu belirtse de, Telegram’ın IŞİD’e karşı tavrını değiştirmesi örgütü muhtemelen yeni araçlar kullanmaya zorlayacak.

Geride kalan tek sorun, hacker örgütleri ile devletler arasında çok iyi bir koordinasyon bulunmaması. Özellikle Anonymous’un devletlerle işbirliği yaptığını düşünmek, en istisna durumlarda bile zor.

Önceki makaleParçacık hızlandırıcılar masaüstü boyutuna gelecek
Sonraki makaleNeyya akıllı yüzük ile teknoloji parmaklarınızda
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.