Okuma süresi: 2 dakika

Gerçek ve dijital dünyadaki hayatının minimum yüzde 51’ini karşı cinse yakınlaşmak için harcayan erkekler hakkında yapılan son araştırma, kadınları etkilemek için pizzanın kritik bir araç olduğunu gösterdi.

Cornell Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, erkekler ‘etkilemek istedikleri kadınlarla bulundukları ortamda yüzde 93 daha fazla pizza yiyor.’ Araştırmaya göre, ‘erkeklerin cinsel seleksiyon için daha fazla pizzaya yönelmesi, yemek yeme yarışmalarında erkeklerin öne çıkmasıyla doğru orantılı.’

Bu teoriyi destekleyen bulgu ise 133 yetişkin erkek üzerinde yapılan gözlemle elde edildi. ‘Yiyebildiğin kadar ye’ kampanyası uygulayan bir İtalyan pizza restoranında iki hafta boyunca yapılan gözlemde, erkeklerin bir kadınla yemek yerken yüzde 93 oranında daha fazla pizza dilimi tükettiği görüldü. Dahası, kadınlarla baş başa yemek esnasında tüketilen salata oranı yüzde 86 artış gösterdi.

Araştırmada yer alan Kevin Kniffin, “Sonuçlar erkeklerin kadınları etkilemek için daha fazla yemeye çalıştığını gösteriyor… Bu bir güç gösterisinden çok, bir yeme gösterisi” ifadesini kullandı.

Evolutionary Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmanın öne sürdüğü mantık, ‘erkeklerin ne olursa olsun sahip olduğu tüm hünerleri gösterme çabasına’ dayanıyor. Fazla pizza yiyebilmek, diğer erkeklere kıyasla bir avantaj olarak düşünülebiliyor. Yani kadınları etkilemek için…

Daha kolay ama riskli

Araştırmaya dışarıdan bakan bir kişi, fazla pizza ve salata tüketmenin stres veya utangaçlıktan kaynaklanabileceğini düşünebilir. Araştırma ise bunun biraz ‘kolaya kaçma’ olduğunu savunuyor.

Arştırmacılar, belirgin biçimde fazla pizza tüketmenin kadınları etkilemek için yapılabilecek çok daha zor seçeneklere kıyasla daha kolay olduğunu ancak obezite riskini beraberinde getirdiğini söylüyor. Dahası, ‘kaslı bir yapıya sahip olduğunu’ belirtmek için pizzaya yüklenen erkekler, bunun bedelini formlarını kaybederek ödeyebilir.

Erkeğin kendi karar vermesi gereken bir ‘dikkat çekme yöntemi’ olarak beliren pizza tüketimi, her ne kadar çok sağlıklı olmasa da birçok erkek tarafından ‘gerekli görülüyor.’

Araştırma, yemeğe saldıran erkeklere nazaran kadınların buluşmalarda yeme alışkanlıklarını değiştirmediğini gösterdi. Veriler aksini savunsa da, ‘kadınlar erkeklerle beraber yediklerinde hızlandıklarını ve daha fazla yediklerini hissettiklerini’ belirtti.

Kniffin, araştırmadan çıkarılması gereken dersi şu şekilde özetledi: “Karşı cinsle yemek yerken sakin olun.”