Okuma süresi: 2 dakika

En kıdemli küresel siber korsanlık örgütü Anonymous’un kendinden son derece emin tehditleri sonrasında başlattığı #OpParis kapsamında hedefleri şaşırdığı ve kapatılan birçok Twitter hesabının aslında IŞİD’e ait olmadığı anlaşıldı.

Anonymous, Paris saldırılarının ardından YouTube’da yayımladığı videoda IŞİD’e ağır tehditte bulunmuş ve örgüte ait web adresleriyle Twitter hesaplarının kapatılacağını duyurmuştu. Anonymous, #OpParis’in duyurulmasından birkaç gün sonra Twitter’da IŞİD’e ait 20 bin hesabın kapatıldığını açıkladı. #OpParis’in yanı sıra #OpISIS operasyonunda da ele geçirilen IŞİD üyelerine ve destekçilerine ait bilgiler internette yayımlandı. Bilgilerin kontrol edilmesinden sonra, IŞİD bağlantılı olduğu sanılan kişiler arasında örgüt karşıtı birçok sivil, gazeteci ve akademisyen bulunduğu ortaya çıktı.

Anonymous’un destekçileri yardımıyla Twitter hesapları hakkında topladığı bilgiler Pastebin’de yayımlanmıştı. Ars Technica’nın başında yer aldığı birkaç sitenin yaptığı araştırma sonrasında, kapatılan binlerce hesabın troll IŞİD hesapları veya sadece Ortadoğu hakkında tweet atan kullanıcılar olduğu anlaşıldı. Tweet’lerin birçoğunun Arapça olması, İngilizce kullanan Anonymous’un hata oranını fazlasıyla artıran etken olarak kabul ediliyor.

Extreme Tech’te yer alan bilgiye göre, #OpParis IRC chat kanallarından birinde bir Anonymous destekçisi ‘IŞİD’in ne olduğunu’ bile sormuş.

anonymous_opparis

Anonymous gözden düşüyor mu?

Anonymous, #OpParis Twitter hesabından ‘hedef alınan hesapların tümünün IŞİD ile bağlantılı olmayabileceğini’ kabul etti ve sonrasında tweet’i sildi.

Twitter’da th3j35t3r adıyla yer alan hacktivist ise Anonymous’a tepki gösterek ‘masum insanların hedef olduğunu ve operasyonun IŞİD’e yönelik dikkat toplamanın ötesine geçemediğini’ savundu. Hacktivist’in tweet’lerinde #OpParis’in başarısız olmasından sorumlu tutulan hacker’lara ait eleştiriler de yer alıyor.

Twitter’ın en son gelişmenin ardından Anonymous’dan gelen ihbarları daha da göz ardı edeceği tahmin ediliyor. Arapça bilen birçok çalışanı olan Twitter, IŞİD ile bağlantılı tweet’leri kendi filtreleme mekanizmasından geçiriyor. FBI’nda danışıklı dövüş kapsamında istihbarat aldığı Anonymous’a daha ne kadar inanacağı belirsiz. Anonymous Atlanta kentinde dün akşam düzenlenecek WWE (World Wrestling Entartainment) organizasyonunda saldırı yapacağını öne sürmüş ancak FBI ihbarın asılsız olduğunu söylemişti.

Anonymous’un kendi içindeki birimlerde anlaşmazlık yaşadığı ve yönetim mekanizmasında sorun olduğu yıllardır biliniyor. Eğer durum IŞİD’in ne olduğunu bile henüz duymamış destekçilerle operasyon düzenlemeye kalkan 16-17 yaşındaki hacker’lara düştüyse, Anonymous’un iyi bir yolda olmadığını söyleyebiliriz.